Ana Sayfa Urfa Haberleri Arablar : Urfa Hem şaşırttı hem de sevindirdi

Arablar : Urfa Hem şaşırttı hem de sevindirdi

Tunus, Sudan, Umman, Mali, Senegal ile Suudi Arabistan'dan Halil İbrahim Buluşmaları etkinliğine katılmak için gelen, işadamı, akademisyen ve bürokratlardan oluşan yaklaşık 35 kişilik heyet, ŞanlıUrfa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, işbirliği oluşturma toplantısı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2011 Cumartesi 18:57
 Arablar : Urfa Hem şaşırttı hem de sevindirdi
TunusSudanUmmanMaliSenegal ile Suudi Arabistan'dan Halil İbrahim Buluşmaları etkinliğinekatılmak için gelen, işadamı, akademisyen ve bürokratlardan oluşan yaklaşık 35 kişilik heyet, ŞanlıUrfa Ticaret ve Sanayi Odası toplantısalonunda, işbirliği oluşturma toplantısıgerçekleştirdi. Toplantıda, konuk işadamları; yeraltı ve üstü zenginliklerinin işlenmesi için Şanlıurfalı işadamlarını ülkelerine davet etti. 

Merkezi Ankara'da bulunan Türk-Arap Bilim, Kültür ve Sanat Derneği (TASCA) Başkanı Muhammed Adil ve ŞanlıUrfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) BaşkanıSabri Ertekin'in açılış konuşmalarının ardından ŞanlıUrfa'dan ihracatçı firmaların tanıtıldığı slayt gösterimi yapıldı. Ardından SenegalSudan veTunus, temsilcileri birer konuşma yaptı. 

ŞanlıUrfa'da bulunmaktan mutlu olduklarını belirten Arap işadamları, ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtti. Kente gelen Arap işadamları "Batılı ülkelerde yapılan üretim çalışmalarının aynısının ŞanlıUrfa'da da yapıldığını görmek bizi hem şaşırttı hem de sevindirdi." dedi. 

Ayrıca Ortadoğu ve Afrika'nın çok önemli yer altı ve yer üstü zenginliklerine sahip olduğu ve bu zenginliklerin işlenmesi hususunda önemli fırsatlar barındırdığı dile getirerek ŞanlıUrfa yatırımcılaraişbirliği teklifleri yapıldı. 

ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin ise Urfa'ya gelen işadamlarını görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Ertekin, Ticari anlamda Şanlıurfalı işadamlarının üzerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti. İşadamları arası yapılan organizasyonların İşbirliği ve ortaklık açısından önem arz ettiğini dile getiren Ertekin, "ŞanlıUrfa'ya gelen tüm misafirlerimiz hoş geldi. İlimiz stratejik olarak Ortadoğu ve Afrika ile yakınticari ilişkiler içersinde. İhracat ve hammadde ithalatı yoğun olarak yapılmakta. Ayrıca birçok Afrikaülkesinde Türk şirketleri ve yatırımcılar bulunuyor. Bu tür organizasyonlar işbirliği yapmak ve ortaklık geliştirmek için önemli fırsatlardır. İnşallah bu organizasyonlar artarak devam eder. Bizler ticari anlamda, hangi konuda olursa olsun, üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. İşadamlarımızla yapılabilecek her türlü işbirliği ilimize ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır." dedi.

haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık