Ana Sayfa Urfa Haberleri "Bucak" Olunca Noter Tasdikli Oluyor!(video)

"Bucak" Olunca Noter Tasdikli Oluyor!(video)

Siverek'te dört kişinin öldüğü saldırıya katılan ve hakkında dört ayrı müebbet hapis cezası istenen firari sanık Sakip Bucak, noterde avukatına vekalet verdi.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2011 Salı 15:23
Çatışmada yakınlarını kaybeden Dilvin Acemoğlu, "Bu insanlar bu kadar rahat hareket edebilirken biz ise bir silah ruhsatı dahi alamıyoruz" diyerek isyan ettiSiverek'te Bucak ve Acemoğlu aileleri arasında çıkan ve beş kişinin ölümü dört kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan çatışmanın ardından böylesi ancak Türkiye’de olur dedirten inanılmaz bir skandal yaşanmış, saldırıya karıştığı gerekçesiyle hakkında dört kez ömür boyu ve 60 yıl hapis cezası istenen firari Sakıp Bucak ağır yaralı olduğu gerekçesiyle tedavi gördüğü hastaneden elini kolunu sallayarak kaçmıştı. İpekyol da elde ettiği kaçış görüntülerini geçen 15 Temmuz’da manşetten yayınlamıştı. Kaçış görüntülerinde rahatlıkla hastaneden çıkan Bucak tam altı aydır ‘her yerde aranmasına karşın’ birkaç gün önce de kentte bulunan 4.Noter’e gelerek avukatına vekalet verdiği ortaya çıktı.

KAMERAYA EL SALLADI

Aşiretlerin hâlâ etkisini yoğun olarak sürdürdüğü yerlerden biridir Siverek. Bölgenin en önemli aşiretlerinden biri olan Bucak Aşireti ile yine önemli ailelerden olan Acemoğullarının arasındaki arazi gerginliği yaklaşık altı ay önce silahlı çatışmaya dönüştü. Siverek İlçesi’ne bağlı Oyman Köyü Karaçalı Mezrası’nda Bucak ve Acemoğlu aileleri arasında çıkan silahlı çatışma sonucu Nihat (57), Adnan (64), Ömer Faruk (34) ve Fatih (37) Acemoğlu ile Mehmet Emin Bucak yaşamını yitirdi. Dört kişinin de yaralandığı olayın ardından gözaltına alınan isimlerden biri de Bucak’ların genç isimlerinden Sakip Bucak oldu. Ancak Sakip Bucak ağır yaralı olduğu öne sürülerek nezarethaneye değil hastaneye sevk edildi. Önce Özel OSM Hastanesi’ne, daha sonra Gaziantep’teki Özel Sanko’ya götürüldü. Siverek Savcısı’nın yazılı ve sözlü uyarmaları üzerine buralardan da kaçırılamayınca bu defa önceden ayarlanan Adana’daki Özel Acıbadem Hastanesi’ne götürüldü. Üç gün sonra da ağır yaralı olduğu hatta yoğun bakımda tedavi gördüğü öne sürülen Bucak’ın hastaneden elini kolunu sallayarak rahatça kaçtığı, dışarıda bekleyen bir araca binerek uzaklaştığı öğrenildi. İpekyol’un ulaştığı bu görüntülerde Bucak o kadar rahattı ki kameraya bakıp el sallayarak gülümsedi bile.

EMİNE ERDOĞAN BİLE DEVREYE GİRMİŞTİ

Bu olayın ardından açılan davada firari sanık Sakip Bucak hakkında tam dört kez ömür boyu ve 60 yıl hapis cezası istendi. Firara yardım ettikleri iddiasıyla Mehmet Çalım ve Sinan Çevik isimli polis memurları hakkında dava açıldı. Olayın peşini bırakmayan isim çatışmada yaşamını yitiren Nihat Acemoğlu’nun eşi Dilvin Acemoğlu oldu. Acemoğlu, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a bile mektup yazıp bu firarı yazdı, suçluların yakalanmasını istedi. Geçen Mayıs ayında Siverek’te ‘Aile içi şiddetin bireysel ve toplumsal etkileri’ konulu panele katılan Emine Erdoğan’a, panelin girişinde mektup vermeyi başaran Acemoğlu; 90 ayrı adrese operasyon düzenlenmesini ve 10 şüphelinin yakalanmasını sağladı. Mektubunda, bu olayla ilgili faillerin aylardır yakalanmadığını anlatan Acemoğlu, üstelik faillerden birinin hastaneden göz göre göre kaçırıldığını da yazmıştı.NOTERE VEKALET BİLE VERDİ

Bu gelişmelere rağmen Sakip Bucak yakalanamadı. Kendisinin nerede olduğu yönünde tahminler yapılırken öyle bir yerden ortaya çıktı ki, bu kadarı da olmaz dedirtti adeta. Firari sanık Bucak, 3 Ekim’de Şanlıurfa merkezdeki dördüncü notere giderek avukatına vekalet verdi. Bucak’ın vekalet verdiği avukat Mehmet Kalender ise firari bir kişinin mutlak bulunup imza atması gereken notere nasıl gelebildiği sorusuna, “Ben bu davaya gireceğimi önceden biliyordum. Bana vekalet getirileceği söylenmişti, vekalet bana bir şekilde ulaştırıldı” yanıtını verdi.

KORUCU OL, SİLAH VERELİM DİYORLAR

Sakip Bucak’ın korunduğunu, göz göre göre kaçırıldığını öne süren Dilvin Acemoğlu yaşananlardan dolayı çok üzgün. Bu olayın ardından kendilerinin silah taşıma ruhsatı istediğini ama aradan geçen aylara rağmen Şanlıurfa Valiliği’nin yanıt bile vermediğini söyledi. Can güvenliklerinden endişe duyduklarını aktardıkları Jandarma’nın ise ‘Korucu olursanız size silah veririz’ dediği öne sürüldü. Acemoğlu “Katiller elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Biz ne yapalım, nereye gidip derdimizi anlatalım” diyerek duruma isyan ediyor.

İpekyol’a konuşan Dilvin Acemoğlu, kocasının husumetli bulunan her iki tarafı barıştırmaya giderken öldürüldüğünü üstelik öldürüldükten sonra aracının bagajından tepsilerle tatlı çıktığını kaydederek, firarilerin yakalanmaması ve olay hakkında şunları anlattı:

‘DERDİMİZİ KİME ANLATALIM’

Bu insanlar bu kadar rahat hareket edebilirken biz ise bir silah ruhsatı dahi alamıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bize bu olanağı vermiyor ve katiller elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Biz ne yapalım nereye gidip derdimizi anlatalım. Ben kimseden korkmuyorum. Er ya da geç Türkiye Cumhuriyeti’nin de haklarından geleceğini biliyorum. Belki de bunu görmeye ömrüm yetmeyecektir.

‘BENİM KOCAM BARIŞ ADAMIYDI’

3 aylık, 6 aylık çocuklar öksüz kaldı. Benim beyim hiçbir zaman silah kullanmadı her zaman olaylara barışla yaklaşırdı. Bir defa savaşa çatışmaya giden insanın arabasında hiç mi silah olmaz. Beyimin üzerinde ve kendi arabasında bir silah bile çıkmadı. Jandarma olay çıkacağını biliyordu ancak önlemi yanlış yerde aldı. Ben bizzat jandarma yüzbaşı ile görüştüm bu konuyu. Yüzbaşı bana 15 ölü bekliyoruz demişti.

JANDARMA: ‘PEŞLERİNDEYİZ’

Şanlıurfa Valiliği silah ruhsatı konusunda eksik evrak bulunduğunu, tamamlanması halinde işlemin yapılacağını açıkladı. Şanlıurfa Jandarma Alay Komutanı Albay Emin Dursun ise olayın ve firari sanıkların peşinde olduklarını belirtti. Dursun, “Çalışmalarımız sürekli devam ediyor. Ayrıntılarını tabi anlatmamız uygun değil. Siz de tabii ki haberinizi yapabilirsiniz. Hele hele olayın aydınlatılmasında faydası olacaksa elbette yapın. Ama pek olacağını da zannetmiyorum. Çünkü adamlar uyanacak” şeklinde konuştu.

video linki  http://www.haberler.com/4-ferdini-kaybeden-acemoglu-ailesi-sabrimiz-3053984-haberi/
Mustafa ARISÜT-İPEKYOL (ÖZEL HABER)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık