Ana Sayfa Urfa Haberleri Çelik : 'Şanlıurfa, Birecik OSB'lerin Kapıştığı Yerler Olacak''

Çelik : 'Şanlıurfa, Birecik OSB'lerin Kapıştığı Yerler Olacak''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: ''Bir memlekette problem varsa, sorunlar yaşanıyorsa unutmayın ki bu sorunların altında eğitimde yaşanan problemler vardır.

Giriş Tarihi: 22 Ocak 2012 Pazar 23:08
 Çelik : 'Şanlıurfa, Birecik OSB'lerin Kapıştığı Yerler Olacak''
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Bir memlekette problem varsa, sorunlar yaşanıyorsa unutmayın ki bu sorunların altında eğitimde yaşanan problemler vardır. Bir memleket kalkınıyorsa, bir memleket gelişiyorsa bilin ki orada eğitim problemleri çözülmüştür'' dedi.
Bakan Çelik, Şanlıurfa'da AK Parti Merkez İlçe Kongresine katıldıktan sonra kongrenin yapıldığı alanda bulunan alışveriş merkezini gezdi. Burada vatandaşlarla görüşüp sohbet eden Bakan Çelik, bovling oynadı.
Hava muhalefeti nedeniyle Birecik'teki programına gecikmeli giden Bakan Çelik, Birecik Spor Salonunda 14 köy ve 15 mezraya su sağlayan ''Fatmacık Grubu İçme Suyu Tesisi'', bir okul, sekiz ana sınıfı ve iki okuma salonunun açılışı ile 200 kişilik kız öğrenci yurdunun temel atma törenine katıldı.
Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, Şanlıurfalıların hizmetin kadrini kıymetini bildiğini, kendilerinin de gece-gündüz Şanlıurfalılara ve 74 milyona verdikleri sözü yerine getirmek amacıyla durmadan çalıştıklarını kaydetti.
Dünyada ve Türkiye'nin komşularında çeşitli problem ve sıkıntıların yaşandığını hatırlatan Bakan Çelik, ''Çok şükür Türkiye'de huzur var, kardeşlik var, çalışma var, üretim var, kalkınma var. Aynen Türkiye gibi, onun bir incisi olan Şanlıurfa'da da Birecik'te de çalışma var, erdem var, kalkınma var Allah'ın izniyle. Tabii kalkınma deyince bunlar dayanışmayla oluyor, biz 10 milletvekiliyiz, birbirimizle kenetlenmiş durumdayız, ayrılık gayrılık yok'' dedi.

-''Esas mesele seçimden sonra gelip konuşmak''

''Su hayattır, olmadığı takdirde köy ve şehir anlamsız olur'' diyen Çelik, açılışı yapılan içme suyu tesisiyle 29 yerleşim yerinin suya kavuştuğunu, kendilerinin de bunun bahtiyarlığını yaşadıklarını ifade etti.
Eğitimin önemine değinen Bakan Çelik, ''Bir memlekette problem varsa, sorunlar yaşanıyorsa unutmayın ki bu sorunların altında eğitimde yaşanan problemler vardır. Bir memleket kalkınıyorsa, bir memleket gelişiyorsa bilin ki orada eğitim problemleri çözülmüştür'' diye konuştu.
Bakan Çelik, Şanlıurfa'da eğitim ve okullaşmada yaşanan birtakım sıkıntıları çözmek için çalışmalar yaptıklarını, kısa sürede kentin Türkiye'deki gelişmiş iller seviyesine geleceğini söyledi.
Seçimden önce mikrofonda konuşmanın kolay olduğunu ifade eden Bakan Çelik, şunları kaydetti:
''Esas mesele seçimden sonra gelip konuşmak, ondan sonra da devamlı bir şekilde mikrofon elde milletin karşısında konuşabilmek. Bu her babayiğidin harcı değil. Onun için politikacıların işi değil, politikacılar bir yalan, bir dalavere, üçüncüsünde milletin karşısına çıkamazlar. Ama siyasetçiler onurlu insanlardır, başında ne söylerlerse onu yaparlar, tekrar milletin karşısına gelirler.''

-''Şanlıurfa, Birecik OSB'leri sanayicilerin kapıştığı yerler olacak''

Şanlıurfa'da ticari hayatı canlandırmak için sanayicilerin buralara yatırım yapması gerektiğini, bu yerleri cazip hale getirmek için de bazı düzenlemelerin yapılacağını belirten Bakan Çelik, şöyle konuştu:
''Teşvik Kanunu çerçevesinde Şanlıurfa, Birecik Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) sanayicilerin kapıştığı yerler olacak. Hızlı bir şekilde bacalar yükselecek, işsiz gençlerimize iş kapısı geliyor, bunu bilmenizi isterim. Bunları biz size söz verdik. Dedik ki elektrik fiyatlarını eşit hale getireceğiz, altyapı hizmetlerini getireceğiz. Fabrikalar kurulması için teşvikler verecek ve inşallah bacalar tütmeye başlayacak ve Şanlıurfa, Birecikli başka yere değil, belki başka yerler Şanlıurfalı'ya Birecikli'ye özenmeye başlayacak. Siz birliğinizi beraberliğinizi bozmayın, dayanışmanızı bozmayın demokrasiyse demokrasi, insan haklarıysa insan hakları, Kürt ise Kürt, Arap ise Arap, Türk ise Türk, hepsine saygımız var, insan olarak, ama ay yıldızlı bayrak altında hepimiz birinci sınıf vatandaş olarak yaşayacağız inşallah. Ve geleceğimizi daha güçlü bir şekilde geliştirmek için elden ne geliyorsa herkesin üzerine düşen görevi, herkes yapacak.''
Vali Celalettin Güvenç de törendeki konuşmasında Bakan Çelik'in her ay 3-4 gün kente gelerek projeleri yerinde gördüğünü ve talepleri dinleyerek Ankara'da kendilerini desteklediğini belirterek, ''İnşallah bu çalışmaların sonunda Şanlıurfa'mız, Birecik'imiz Türkiye'nin sayılı kentleri arasına girecek her bakımdan. Çünkü emek verirsen, çalışırsan çabalarsan, sonuç almamanız mümkün değildir. Bütün arkadaşlarımla ibadet aşkıyla siz değerli vatandaşlarımızın mutluluğunu hedef alıyoruz, hayat seviyelerini yükseltmeyi hedef alıyoruz'' dedi.
Konuşmaların ardından açılışı yapılan okul ve sınıfların yapımına katkıda bulunan hayırsever vatandaşlara plaket verildi.
Törende daha sonra Bakan Çelik, Vali Güvenç, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Seyit Eyyüpoğlu, Yahya Akman, Abdulkerim Gök, Mahmut Kaçar ve hayırsever iş adamları birlikte açılışı yapılan tesisler için kurdele kesti. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star