Ana Sayfa Urfa Haberleri Ceylanpınar'da ağaçlara bez bağlayıp dilek tutuyorlar(video)

Ceylanpınar'da ağaçlara bez bağlayıp dilek tutuyorlar(video)

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi yakınlarındaki 2'nci Kılıç Aslan Türbesi'ni ziyaret edenler, buradaki ağaçlara bez bağlayıp dilek tutuyor.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2011 Cumartesi 08:15
 Ceylanpınar'da ağaçlara bez bağlayıp dilek tutuyorlar(video)
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi yakınlarındaki 2'nci Kılıç Aslan Türbesi'ni ziyaret edenler, buradaki ağaçlara bez bağlayıp dilek tutuyor. Rengarenk bezlerinbağlandığı asırlık çınar ağacından, çocuk sahibi olmayı medet uman kadınlar, bezden yaptıkları çocuk beşiklerini, buradaki ağacın dallarına asıyor.

Viranşehir-Ceylanpınar Karayolu'nun 14'üncü kilometresinde bulunan 2'nci Kılıç Aslan Türbesi ziyaretçilerin akınına uğruyor. Son günlerde türbe ziyaretinden ve ağaçtan medet uman, her türlü dileği olanların uğrak yeri olmaya başlayan çınar ağacı, dilek ağacına dönüşmüş durumda. Yöre halkı tarafından Aslan Baba Türbesi olarak bilinen köyde dertlerine çare bulmak isteyenlerin mekanı haline gelen türbede, en çok çocuksuz kadınların gelmesi dikkat çekiyor. Çocuk sahibi olabilmek için doktor yerine, burada bulunan türbeyi ziyaret edip, ardından evde yaptıkları bezden beşikleri ağacın dallarına bağlayıp asan kadınlar, dua eşliğinde çocuk sahibi olmak için dilek tutuyor.

KILIÇ ASLAN TÜRBESİ

2'nci Kılıç Aslan Türbesi yörede 'Aslan Baba Türbesi' olarak biliniyor. 2'nci Kılıç Aslan, merkezi Konya'da olan Selçuklular'ın Bağdat-Musul sefeni gerçekleştirmek için, ordusuyla 1181 yılında Viranşehir'e gelirken, tahrip edilmiş olan Viranşehir Kalesini tamir eder. Kalenin tamirinden sonra burayı konaklama ve dinlemeyeri, aynı zamanda kendilerine üs olarak seçer. 1192 yılında Malatya'da bulunan 2'nci Kılıç Aslan,Harran'daki Çökmüş Beyliği'ne yardım etmek amacıyla ordusunu alıp Viranşehir'in güneyinden geçen Habur'un bir kolu olan Kkayalar Mevkii'nde düşmanlarıyla karşılaşır. Çatışmada dereye düşen 2'nci Kılıç Aslan boğularak öldürülür. İdarecilik döneminde halk tarafından çok sevilen 2'nci Kılıç Aslan o günden bu yana 'Aslan Baba' olarak anılıyor. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık