Ana Sayfa Urfa Haberleri Çig Köftemiz Gaziantep Adına Tescilleniyor

Çig Köftemiz Gaziantep Adına Tescilleniyor

Baklavanın Yunanistan tatlısı olarak tescillendirilmesinden ders alan Gaziantepliler, 30 yemeği tescil ettirmek amacıyla Coğrafi İşaret almak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu.

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2012 Cumartesi 14:42
 Çig Köftemiz Gaziantep Adına Tescilleniyor
Baklavanın Yunanistan tatlısı olarak tescillendirilmesinden ders alan Gaziantepliler, 30 yemeği tescil ettirmek amacıyla Coğrafi İşaret almak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu.

Anadolu Mutfağını Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği, GaziantepGastronomi ve Aşçılar Derneği ileGaziantep Kulübü Derneği ortak bir proje kapsamında 30 Gaziantepyemeğine coğrafi bölge tescili için girişimlerini başlattı. Sahan Şirehan'da düzenlenen törenle tescil için başvurulan 30 yemek tanıtıldı. Toplantıda konuşan AnadoluMutfağını Koruma, Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, komşu ülkelerin Türk mutfağının birçok önemli yemeğini tescilleme yönündeki çabalarına duyarsız kalınamayacağını ifade ederken, baklavadan sonra birçok Türk yemeğinin farklı ülkelere kaptırılmak üzere olunduğuna dikkat çekti. Öztan, "Gelenekten GeleceğeGaziantep yemekleri adlı kitabımızla arşivlediğimiz Gaziantep Yemekleri'nin tescil işlemlerinde de önemli bir adım attık. Bugün Yunanistan baklavamıza sahip çıkarken, Bulgaristan paçanın tescilini almaya çalışıyor. Bize ait kültürel değerlere sahip çıkmazsak, onları korumazsak gelecekte sahip çıkabileceğimiz yaşayan kültür öğelerimizin büyük bir kısmı başka ülkeler tarafından tescillenerek sahiplenilecektir. Bugün 500'den fazla Gaziantep yemeği var. Diğer sivil toplum örgütlerimizin, Gaziantep Valiliği, yerel yönetimler ve ilgili kurumların diğer yemeklerimizle ilgili tescil çalışmalarını üstlenmesini ve gerçekleştirmesini bekliyoruz. Yani uluslararası arenada sadece bölgesel ve coğrafi tescil yeterli değil, dünya tescili gerekiyor. Baklavada başımıza gelen yemekler konusunda başımıza gelmesin" dedi. GaziantepGastronomi ve Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlkay Gök Pınarlı, Türkiye, belki dünya da bir ilkin gerçekleştirilerek 30 yemeğin coğrafi tescilinde önemli bir adım atıldığını belirtirken, coğrafi tescil sayesinde bu yemeklerin, orijinal tariflerinin resmileşerek devlet kayıtlarına geçeceğini ve yıllarca aynı şekilde kalacağını vurguladı.

Bu arada, Kilis Kebabı, çiğ köfte gibi Kilis ve Şanlıurfa ile anılan bazı yemeklerin Gaziantep adına tescil edilmesinin iller arasında yeni bir tartışmayı başlatıp başlatmayacağı ise merak konusu oldu.

Gaziantep YEMEĞİ OLACAKLAR

Yapılan çalışmalar sonucu tescili istenen yemekler ise şunlar;

Öz Çorba, Şiveydiz, Ekşili Taraklık, Keme Kebabı, Sebzeli Peynir Böreği, Firik Pilavı, Katmer, Beyran, Kilis Kebabı, Samsaklı- Bahdenizli Kebabı, Yuvarlama, İçli Köfte, Ali Nazik, Lahmacun, Yeni Dünya Kebabı, Çiğ Köfte, Simit Kebabı, Soğan Kebabı, Antep Salatası, Ezogelin Çorbası, Alaca Çorba, Sarımsak Aşı, Akıtmalı Köfte, Sarımsak Kebabı, Zeytin Böreği, Özbek Pilavı, Malhutalı Köfte, Buhara Pilavı, Maş Piyazı ve Peynirli İrmik Helvasız.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star