Ana Sayfa Urfa Haberleri Hayvancılık Sektöründe Neler Oluyor?

Hayvancılık Sektöründe Neler Oluyor?

Şanlıurfa’da kırsal kesimde tarımdan sonra en önemli geçim kaynağı olan hayvancılık için geliştirilen projeler amacına ulaşıyor mu?

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2011 Salı 01:59
 Hayvancılık Sektöründe Neler Oluyor?
Gerek başbakanlık gerek Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı diğer bir yandan ise valiliğin destek ve projeleriyle Türkiye de olduğu gibi Şanlıurfa içinde en önemli konu olan hayvancılık sektörünün gelişmesi kapasite ve kalite arttırma çalışmaları her geçen gün hız kazanıyor ve devlet eliyle yapılan desteklerin yanı sıra çeşitli kuruluşlar da hayvancılık sektörüne destek veriyor. Dışardan bakıldığında her şey çiftçi açısından iyi görünüyor ancak durumun birde diğer bir yüzü var. Devlet eliyle ve kuruluşların yardımlarıyla yapılan destekler asıl sahibi olan küçük çaplı çiftçiye ulaşmıyor, genellikle daha çok büyük sermaye sahiplerine ulaşan bu destekler küçük çaplı iş yapan çiftçiyi de zor durumda bırakıyor. Özellikle kredi alma konusunda küçük çiftçiler sıkıntı yaşarken sermaye sahipleri kolaylıkla kredi alabiliyor. Bu kredilerden bazılarına bakacak olursak; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl dönemsel yayınlanan “Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı” kapsamında proje başına 300 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir. Diğer yandan T.C. Ziraat Bankası’nın 7 milyon 500 bin TL’ye kadar sıfır faizli, 7 yıl vadeli ve 2 yıl da geri ödemesiz olarak kullandırdığı yeni yatırım hayvancılık kredileri mevcuttur. Yine Avrupa Birliği’nin ortak tarım politikası oluşturmayı amaçladığı ve Türkiye gibi birliğe katılım sürecindeki ülkelere kullandırdığı “IPARD” (Instrument for Pre-.Accession-Rural Development) adı altındaki proje başına 1 milyon 500 bin Euro’yu bulabilen hibe destekleri de bulunmaktadır. PROJE SAHİPLERİ FAYDALANIYOR

İlk bakışta çiftinin bile yüzünü güldüren bu krediler genellikle proje sahiplerine veriliyor ayrıca bu kredilerden faydalanmak için bankaların verdiği teminatlar çok yüksek tutuluyor durum böyle olunca küçük çaplı çiftçiler bu teminatı veremeyerek krediden de faydalanamıyor

ÇİFTÇİ BÜYÜYEMİYOR

Bu ve benzeri sıkıntılar birçok çiftçiyi zor durumda bırakırken kendi imkanlarıyla büyümeye çalışan küçük çaplı çitçilerde büyük yatırımlar yaparak Modern bir hayvancılık tesisi yapmaya karar verdiğinde ise bu kez prosedür engellerine takılıyor, şahıs ya da tüzel kişilik, yatırımı için gereken inşaata kazmayı vurabilmesi için minimum 2-3 ay boyunca devlet kurumlarından izin almaya çalışmakta, yaklaşık 13 ayrı kurumdan görüş almakta ve bazı kurumlara ciddi harçlar ödemek zorunda kalıyor.

KENTLEŞME SEKTÖRÜ NASIL ETKİLEDİ?

Yaklaşık olarak on yıl önce Şanlıurfa’nın birçok mahallesinde evlerde küçükbaş veya büyükbaş hayvan beslenirdi tüketici konumunda olan vatandaşlar üretim yaparak hem kendilerine hem de sektöre katkıda bulunurlardı. Evinde birkaç tane hayvan besleyen vatandaşlar kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra senede beş on hayvan satarak sektöre küçükte olsa katkıda bulunuyorlardı. Ancak kentleşmeyle birlikte belediyenin aldığı kararların yanı sıra ahırları şehir içinde kalan vatandalar hayvan beslememeye başladı. Küçük de olsa sektöre katkısı olan tüketici konumunda ki üreticiler şu anda tamamen tüketici konumunda bulunmakta.(gapha)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık