Ana Sayfa Urfa Haberleri Hilvan'da Eşini Döven, Yeniden Evlenen İşçiye Maaş Kesintisi Uygulanacak

Hilvan'da Eşini Döven, Yeniden Evlenen İşçiye Maaş Kesintisi Uygulanacak

Şanlıurfa'nın Hilvan Belediyesi, aile içi şiddeti önlemeye yönelik ilginç bir çalışma başlattı.

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2012 Cumartesi 08:10
 Hilvan'da Eşini Döven, Yeniden Evlenen İşçiye Maaş Kesintisi Uygulanacak
Şanlıurfa'nın Hilvan Belediyesi, aile içi şiddeti önlemeye yönelik ilginç bir çalışma başlattı. Hilvan Belediyesi ile Belediye- İş Sendikası arasında yapılan toplu sözleşmesi kapsamında, eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan ya da ikinci evlilik yapan erkek personelin aldığı aile ve çocuk yardımı, şiddet mağduru kadına verilecek. Personelin aynı tutumu ikinci kez sergilemesi durumunda ise disiplin kurulu kararı ile yarım maaş kesinti uygulamasına gidilecek ve bu para da mağdur kadının hesabına aktarılacak.

Hilvan Belediyesi ile Belediye- İş Sendikası arasında, 49 maddeden oluşan toplu iş sözleşmesinde, iş güvencesi ve ekonomik maddelerin yanı sıra sosyal ve kültürel hakların korunduğu maddeler bulunuyor. Belediye toplantı salonunda yapılan ve 53 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imza törenine Hilvan Belediye Başkanı AK Parti'li Aslan Ali Bayık, Belediye- İş Şanlıurfa Şube Başkanı Adem Şiltak ile belediye ve sendika temsilcileri katıldı.

AİLE İÇİ ŞİDDET ENGELLENECEK

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, toplu sözleşme kapsamında işçi maaşlarına 2012 yılı için yüzde 24 oranında zam yapıldığını söyledi. Başkan Bayık, sözleşme kapsamında yapılan ek protokol ile aile içi şiddetin önlenmesine amaçladıklarını da dile getirdi. Başkan Bayık, "Sözleşmemizde kadını korumayı ve aile içi şiddeti engellemeyi hedefliyoruz. Bölgemizde dönem dönem gündeme gelen aile içi şiddeti önlemeye yönelik olarak sözleşmeye ek bir madde bulunuyor. Eğer işçi eşine veya çocuğuna şiddet uygularsa ilk etapta; erkek personele aile ve çocuk yardımı kesintisi uygulayacağız. Aile yardımı olan 140 lira ve çocuk sayısı ve yaşına göre verilen diğer yardım parası, şiddet mağduru eşe verilecek" dedi.

Bayık, şiddetin tekrarı veya ikinci evlilik yapılması durumunda ise erkek personelin disiplin kurulu kararı ile maaşının yarısının kesintiye uğrayacağını söyledi. Bayık, "Eşine veya çocuklarına şiddet uygulamayı sürdüren ya da ikinci evlilik yapan personele disiplin kurulu kararı ile yarım maaş kesinti uygulayacak ve bu parayı da mağdur kadına vereceğiz" diye konuştu.

Belediye- İş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Adem Şiltak, sendika olarak işçilerin haklarını olabildiğince korumaya çalıştıklarını belirtti. Şiltak, "2 ay boyunca devam eden görüşmelerimiz olumlu sonuçlandı. Aile içi şiddetin önlenmesine yönelik yapılan ek prtokol de bizleri ayrıca sevindirdi" dedi.

Protokolün karşılıklı olarak imzalanmasının ardından, Sendika Başkanı Adem Şiltak tarafından HilvanBelediye Başkanı Aslan Ali Bayık'a plaket verildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık