Ana Sayfa Dünya Kemal Kerküki "Peşmergeler PKK ile savaşmayacak"

Kemal Kerküki "Peşmergeler PKK ile savaşmayacak"

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Meclis Başkanı Kemal Kerküki, Iraklı Peşmergelerin artık PKK’lı teröristlere karşı savaşmayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2011 Cuma 19:25
 Kemal Kerküki
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Meclis Başkanı Kemal Kerküki ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, K. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin, PKK ile mücadele konusunda alacağı tutum konusunda NTV'nin sorularını yanıtladı.

'PEŞMERGE BAŞARILI OLAMAZ'
Peşmergeler artık PKK'ya karşı devreye girer mi? sorusunu doksanlı yıllarda iki taraf arasında yaşanan çatışmaları örnek gösterek yanıtlayan Kerküki, "Peşmerge geçmişte PKK’ya karşı savaştı ama bir sonuç alınamadı, Irak anayasası da böyle bir hareketi engelliyor, zaten bu yapılsa bile başarılı olmaz" dedi. 

AÇILIM SÜRECİNE DESTEK
Kerküki, "Erdoğan’a bir şans verilmeli, anayasanın Kürt sorununa çözüm getirecek şekilde yeniden yazılması taraftarıyız. Çözüm, Türkiye'nin Öcalan ile konuşmasından geçiyor" dedi.

'KÜRT SORUNU BDP’Yİ AŞIYOR'

Kürdistan Demokrat Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawramiye ise Kürt sorunun çözüm sürecinde, anahtarın sadece BDP’nin elinde olmadığını belirterek, "Kürt sorunu BDP’yi aşıyor, onların meclis boykotunu da zaten desteklememiştik, mücadele mecliste demokratik yollardan verilmeli" dedi. (gazeteport)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık