Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Ekonomi 1 aylık alın teri 1 altına bedel...

1 aylık alın teri 1 altına bedel...

Yatırımcı altına hücum edince Cumhuriyet altınının fiyatı dün yine 500 lira sınırına dayandı.

Giriş Tarihi: 29 Nisan 2011 Cuma 03:16
1 aylık alın teri 1 altına bedel...
Cumhuriyet altını en düşük emekli maaşını çoktan solladı.
ABD ve Avrupa'daki gelişmelerden endişe duyan yatırımcıların altına hücum etmesiyle ons fiyatı bin 518 dolara kadar çıkınca Cumhuriyet altını da 500 lira sınırına dayandı. 496 liraya çıkan Cumhuriyet altını en düşük emekli maaşını geçerken aylık asgari ücretle de yarışmaya başladı.
Kuzey Afrika'da başlayan ayaklanmalar ile yükselişine başlayan altın fiyatları başta ABD olmak üzere dünyada baş gösteren enflasyon endişeleri ve ve Avrupa'daki borç endişeleri ile yatırımcıların vazgeçemediği yatırım aracı olunca uluslararası piyasalarda onsu bin 518 dolara kadar tırmandı. 

Habertürk'ün haberine göre, dünyadaki fiyat artışı Türkiye'de de etkisini aynı şekilde gösterdi. Dün Cumhuriyet altını almak isteyenler birçok kuyumcuda yine 500 lirayı gözden çıkarmak zorunda kaldılar. Cumhuriyet altını fiyatı 496 liradan günü kapattı. Bu fiyat ise en düşük emekli aylığı olan ve tarım emeklilerinin aldığı ücretten daha yüksek. Çünkü en düşük emekli maaşı sadece 453 lira. Dahası Cumhuriyet altını 629 lira olan 1 aylık alın terinin karşılığı asgari ücreti de neredeyse yakalamak üzere. Eğer dolar kuru biraz yükselir ve dünyadaki altının ons fiyatı da artmaya devam ederse artık 1 ay çalışıp asgari ücret alan çalışanlar maaşlarıyla sadece 1 adet Cumhuriyet altını alabilecek.
2002'DE 100 LİRA OLMUŞTU

Cumhuriyet altınının satış fiyatı 2011 yılbaşında 461 liraydı. 2010 başında ise 355 liraydı. Buna göre Cumhuriyet altını fiyatı 2010 başına göre yüzde 40, yılbaşına göre yüzde 7.5 artmış oldu. Cumhuriyet altınının fiyatı 2002 yılında üç haneli rakama çıkarak 100 lirayı bulmuştu. Fiyat, 9 yılda 5'e katlanarak 500 liraya dayanmış oldu. Çeyrek altın fiyatı da 125 liraya kadar çıktı, yarım altının fiyatı ise 240 lirayı buldu.

(Ok.Haber.net)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa Ticaret Borsası

Şanlıurfa Ticaret Borsası

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık