Ana Sayfa Güncel 1 MAYIS DÜNYADA NASIL KUTLANMAYA BAŞLANDI

1 MAYIS DÜNYADA NASIL KUTLANMAYA BAŞLANDI

Bu haberi okuyan çalışanların tümü, günümüz de ne kadar bir rahat ortamda çalıştıklarının farkına varacak, 1 Mayıs'ın nasıl ortaya çıktığını öğrenmiş olacak.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2012 Salı 11:09
1 MAYIS DÜNYADA NASIL KUTLANMAYA BAŞLANDI
1856 yılında Avusturyalı işçiler günde ortalama 16 saatlik ağır çalışma koşullarına karşı "8 saat hareketi"ni başlattılar. Sloganları ve talepleri basitti: "8 saat uyku, 8 saat çalışma ve 8 saat kendimize ait sosyal yaşam istiyoruz!". Avusturyalı işçilerin "8 saat hareketi" kendi sınırlarını aşarak dünya işçilerinin ortak sloganına dönüştü. Avusturyalı işçilerin kaldırdığı bayrağı taçlandırmak Amerikalı sınıf kardeşlerine düştü.

1 Mayıs 1886 yılında Amerikan İşçi Sendikaları Konfederasyonu öncülüğünde Amerikalı işçiler, günde 12 saat çalışmaya karşı 8 saat çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'daki gösterilere 500 bine yakın işçi katıldı. O gün bütün işçiler aynı renkten, aynı ırktan, aynı dildendi.

Patronlar hemen harekete geçti.

Grevleri kırmak için önce, sokak çetelerini ve polislerini, sonra, mahkemelerini, idam sehpalarını kurdu. Dört yiğit işçi önderi Albert PERSONS, Adolph FISCHER, George ENGEL ve August SPI- ES, 1 Mayıs 1886 yılında 8 saatlik işgünü mücadelesine önderlik yaptıkları için idam edildi.

İkinci Enternasyonal 1889'daki toplantısında 1 Mayıs'ı bütün dünyada"Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" ilan etti.

0 günden bu yana çok görkemli 1 Mayıslar kutlandığı gibi sönük geçen 1 Mayıslar da oldu. 2012 1 Mayıs’ını kutladığımız bugün çalışma koşulları 1800'lü yıllardan çok da farklı mı sizce?

Yorum siz okurlarımız...

Odatv.com

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da cumhurbaşkanına hakaret eden 11 zanlı adliyede

Şanlıurfa’da cumhurbaşkanına hakaret eden 11 zanlı adliyede

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık