Ana Sayfa Urfa Haberleri 10-16 MART AŞIRI TUZ TÜKETİLMİNİN AZALTILMASI HAFTASI

10-16 MART AŞIRI TUZ TÜKETİLMİNİN AZALTILMASI HAFTASI

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya genelinde hızla yayılan kronik hastalıklardan ölen kişi sayısının giderek arttığı ve ölümlerin yüzde 60'ını oluşturduğu belirlenmiştir.Türkiye, dünyanın en çok tuz tüketen ülkelerinden birisidir.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2014 Pazartesi 17:12
10-16 MART AŞIRI TUZ TÜKETİLMİNİN AZALTILMASI HAFTASI

Aşırı tuz tüketiminin kronik hastalıklara neden olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışmalarda  dünyadaki ölümlerin yüzde 60'ının sebebinin kronik hastalıklar olduğu belirtilmektedir. Fazla tuz tüketiminin sıklıkla neden olduğu hastalıkların başında kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon, böbrek yetmezliği, inme gastrit, kanserler, kemik erimesi gösterilebilir. Fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atılımını arttırır. Bu durum kemiklerden kalsiyum kaybına neden olur. Bilindiği gibi kemiklerden kalsiyum kaybının artışı osteoporoz ve kemiklerin kırılma riskini arttırır. Tuz tüketimi mide kanseri ile yakından ilişkilidir. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman Koyuncu Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen günlük tuz tüketiminin 3 katından fazla tuz tükettiğini belirterek; "Dünya Sağlık Örgütü'nün günlük tuz alımı için hedeflerinin günlük 5 gram olması gerektiğini belirtmektedir. Türkiye'de yapılan çalışmalar sonucu günlük tuz tüketim miktarının 15 gram olduğu saptanmıştır. Şanlıurfa ilinin yöresel beslenme alışkanlıklarını incelersek; günlük tuz tüketiminin Türkiye ortalamasına göre daha yüksek olduğunu görürüz. Tuzu en çok ekmek, zeytin, peynir, sucuk, maden suyu, kabartma tozu, kavurma, salça, kurutmalık domates, turşu gibi gıdalarla tüketiyoruz. Özellikle de fırına gönderilen közlenmiş biber patlıcan tüketilirken çok fazla tuz kullanılmaktadır bu durum ilerde kronik hastalıkların ortaya çıkabileceğinin habercisidir." ifadelerini kullandı.

DSÖ verilerine göre felçlerin %62’ sinden ve koroner kalp hastalıklarının %49’undan yüksek kan basıncı sorumludur. Tuzla hipertansiyon arasında doza bağlı dolaysız bir ilişki mevcuttur. Tuz alımının azaltılması uzun dönemde kalp damar hastalıkları ve inme riskini azaltır. Diyetle alınan tuzun 10 gr.dan 5 grama düşürülmesi ile inme riski %23, kalp damar hastalıkları riski %17 azaltılabilir. Tuz tüketiminin günde 6 grama düşürülmesi ile her yıl yaklaşık olarak 2.5 milyon ölümün önüne geçilebilir.

Şanlıurfa  Halk Sağlığı Müdürü Dr. Osman Koyuncu, tuz tüketiminin azaltılması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:"Öncelikle yemeklerin tadına bakmadan tuz atmamak ve bu alışkanlığı terk etmek gerekir. Yemeklerin lezzetini artırmak için tuz yerine nane, kekik, dereotu, fesleğen eklenmeli, taze meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Satın alınan ürünlerin etiketleri mutlaka okunmalı, sodyumu (tuzu) azaltılmış ürünler tercih edilmelidir. Sodyum içeriği fazla olan hazır besinler (köfte, hamburger, pizza ve çorbalar, hazır içecekler, et suyu tabletleri) tüketilmemelidir. Zeytin, peynir, turşu gibi gıdaları tüketmeden önce mutlaka suya ıslayıp tuz oranını azalttıktan sonra tüketmemiz gerekiyor. Sofrada tuzluk kullanılmamalı,bol su içilmeli, maden sularının sodyum içeriği etiketinden kontrol edilmelidir. Evimize aldığımız tuzun iyotlu olmasına dikkat etmemiz lazım. Tuzun iyot içeriğinin korunması için, koyu renkli ve kapaklı kavanozlarda koruyunuz. Serin ve kuru yerde saklayınız. Güneş ışığından uzak tutunuz.

 

Tuz hayatımız için gereklidir; ancak eksikliği vücudumuz için ne kadar zararlı ise aşırı tuz tüketimi de bir o kadar da zararlıdır. Bu kapsamda, ülkemizde aşırı tuz tüketiminin azaltılmasını sağlamak amacıyla 'Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı' (2011-2015) başlatılmıştır. Bu hafta boyunca hedefimiz halka yönelik eğitim programları düzenlemek, 13 Mart Perşembe Günü Piazza AVM' de stant kurarak konunun önemine dikkat çekmek, toplumun aşırı tuz tüketiminin azaltılması için bilinçlendirilmesi ve normal değerlerde tuz tüketimini sağlamaktır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Motorsiklet zinciri parmaklarını koparttı

Motorsiklet zinciri parmaklarını koparttı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık