Ana Sayfa Güncel 12 EYLÜL'CÜ ÇEVİK BİR ANKARA'YA GETİRİLDİ

12 EYLÜL'CÜ ÇEVİK BİR ANKARA'YA GETİRİLDİ

28 Şubat soruşturması kapsamında 5 ilde 31 adreste arama yapıldı. Gözaltına alınan Çevik Bir, uçakla Ankara'ya getirildi.

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2012 Perşembe 19:33
12 EYLÜL'CÜ ÇEVİK BİR ANKARA'YA GETİRİLDİ
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, kamuoyunda 28 Şubat süreci olarak bilinen ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı doğrultusunda saat 08.00 itibarıyla Ankara'da 17, İstanbul'da 11, Niğde'de 1, Çanakkale'de 1 ve Eskişehir'de 1 olmak üzere toplam 31 ayrı adreste arama yapıldığı bildirildi.

31 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Askeri mahallerdeki aramalar Cumhuriyet savcısı denetiminde merkez komutanlığı görevlileri tarafından yapılmakta, ayrıca 2 şüphelinin avukat olması nedeniyle bu şüphelilerin aramaları Cumhuriyet savcısının bizzat denetiminde ve ilgili baro tarafından görevlendirilen avukat nezaretinde gerçekleştirilmektedir.
Arama ve gözaltı işlemleri halen devam etmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürürlükteki hukuk kuralları çerçevesinde ve hukuka uygun olarak toplanan deliller hassasiyetle değerlendirilerek bahse konu kararlar işleme konulmuş olup, soruşturma aynı hassasiyetle sürdürülmektedir.''
Bu arada, gözaltı kararı verilen 2-3 kişinin yurt dışında olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Çevik Bir İstanbul'da gözaltına alındı
İstanbul'da ikamet eden ve haklarında gözaltı kararı olan 11 kişiden, aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 9'u gözaltına alındı.

Uçakta AA görüntüledi
Sağlık kontrolünden geçirilen Çevik Bir, daha sonra Atatürk Havalimanına getirildi. Ankara'ya getirilmek için uçağa alınan Çevik Bir'i, uçakta Anadolu Ajansı görüntüledi.

Atatürk Havalimanı'nda, emniyete ait bir minibüsle aprondan uçağın altına getirilen 9 kişi, burada bir süre uçağın sefere hazırlanmasını bekledi. Bu arada minibüste bekleyen bu kişilere polis su servisi yaptı.

Emekli Orgeneral Çevik Bir'in elinde bir el çantası olduğu görüldü. THY'ye ait Airbus 320 tipi ''Adilcevaz'' adlı, TK 2162 sefer sayılı uçağa saat 16.45'te alınan 9 kişi, yaklaşık 2 saat 15 dakikalık gecikmenin ardından polis eşliğinde Ankara'ya hareket etti. Bu arada, gecikmenin lodostan kaynaklandığı öğrenildi.

Bir'in de aralarında bulunduğu 9 kişi daha sonra uçakla Ankara'ya getirildi.

Kimlikleri açıklandı

Soruşturma kapsamında gözaltı kararı çıkarılan 31 kişinin kimlikleri şöyle:

''Ankara'da emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, emekli Kurmay Albaylar Hüsnü Dağ, Arslan Daştan, Oğuz Kalelioğlu, Sezai Kürşatökte, Ahmet Nazmi Solmaz; emekli Kıdemli Albaylar Serdar Çelebi, İbrahim Selman Yazıcı, emekli Albaylar Mustafa Kemal Savcı, Ziya Batur, Ruşen Bozkurt, Mehmet Şinasi Çalış, Aburrahman Yavuz Gürcüoğlu, İsrafil Aydın, Yahya Cem Özarslan; emekli binbaşı Ahmet Aka; emekli Başçavuş Hamza Özaltun

İstanbul'da emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneraller İdris Koralp, Ünal Akbulut; emekli albaylar Yüksel Sönmez, Eser Şahan, Cengiz Çetinkaya; emekli Binbaşı Salih Eryiğit; emekli yüzbaşılar Orhan Nalcıoğlu, Mustafa Babacan; emekli Başçavuş Necdet Batıran, Aydın Karaşahin. Çanakkale'de emekli Astsubay Ahmet Tarık Yelkenci; Niğde'de emekli Kıdemli Albay Ümit Şahintürk; Eskişehir'de emekli Albay Alican Türk.''

Nuh Mete Yüksel: Evimde arama yok
Eski Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Nuh Mete Yüksel,  soruşturma kapsamında evinde arama yapıldığı iddialarına ilişkin, ''Bana intikal eden bir şey yok. Evimde arama da yok'' dedi.

İdris Koralp sağlık kontrolüne götürüldü
Emekli Tuğgeneral İdris Koralp'in İstanbul Yeşilyurt Ekin Sokak'taki evinde saat 07.00'de başlayan arama saat 14.30 sıralarında tamamlandı. Apartmandan bir delil torbası, ardından da Koralp'e ait olduğu belirtilen bir valiz çıkartan polis, bunları bir araca yerleştirdi. Daha sonra apartmanın garajına indirdiği sivil plakalı beyaz renkli bir polis minibüsüne bindirilen Koralp'le polis de bölgeden ayrıldı.
Gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Koralp'in, sağlık kontrolüne götürüldüğü belirtildi.

Ümit Şahintürk evde bulunamadı
Hakkında gözaltı kararı çıkarılan emekli Tümgeneral Ümit Şahintürk'ün Niğde'nin Altunhisar ilçesi İstiklal Caddesi Kızılyel Kümeevler'deki evine gelen ekipler, evde kimsenin bulunmaması üzerine bahçe kapısını çilingir yardımıyla açtı. Evin penceresinden giren ekipler, Altunhisar Cumhuriyet Savcısı nezaretinde evde arama yaptı.
Aramanın ardından tutanak tutan savcı ve ekipler, evden ayrıldı.(AA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Böbreğinden bir avuç taş çıktı

Böbreğinden bir avuç taş çıktı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık