Ana Sayfa Dünya 12 Yılda 33 Bin İnsanı Katlettiler

12 Yılda 33 Bin İnsanı Katlettiler

IŞİD ve daha öncesinde var olan radikal dinci grupların 2002 ile 2015 yılları arasında gerçekleştirdiği terör saldırılarında 33 bin kişinin katledildiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2016 Perşembe 20:38
12 Yılda 33 Bin İnsanı Katlettiler

İŞİD ve IŞİD'le ittifak içinde olan gruplarla, IŞİD'in kurulmasından önce var olan radikal dinci grupların terör saldırılarında 2002 ile 2015 yılları arasında 33 bin kişinin katledildiği, 41 bin kişinin de yaralandığı açıklandı.

4900 TERÖR SALDIRISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ABD'nin Maryland Üniversitesi bünyesindeki araştırma ve eğitim merkezi National Consortium for the Study of Terrorism and Response to Terrorism (START)' ın açıklanan raporuna göre İŞİD ve müttefikleri bu süre içerisinde 4900 terör saldırısı gerçekleştirdi.

 

ORANIN DAHA YÜKSEK OLMA İHTİMALİ VAR

Raporda bu sayının sözü geçen süre içerisinde tüm dünyada gerçekleştirilen terör saldırılarının yüzde 13' üne tekabül ettiği, bu orana üstlenilmeyen terör saldırılarının dahil edilmediği, dolayısıyla IŞİD ve müttefiklerinin gerçekleştirdiği terör saldırısı oranının daha da yüksek olabileceği belirtildi.

HER DÖRT TERÖR KURBANINDAN BİRİNİN SORUMLUSU IŞİD

Raporda yayınlanan rakamlara göre 2002 ile 2015 yılları arasında meydana gelen terör saldırılarında ölenlerin yüzde 26'sından IŞİD ve müttefikleri sorumlu. Bu saldırıların çoğunluğu ise doğrudan IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş. Yayınların rakamların IŞİDkurulmadan önce başta El-Kaide olmak üzere var olan grupların gerçekleştirdiği terör saldırıları kurbanlarını da kapsadığı belirtildi.

11 BİNİN ÜZERİNDE İNSAN KAÇIRILDI

Bu terör örgütleri içerisinde, Batı Afrika'da Boko Haram, Filipinler'deki Bangsamoro ileMısır, Libya, Yemen ve Pakistan'daki terör örgütleri de sayılıyor. Ayrıca raporda IŞİD ve müttefiki örgütlerin 11 binin üzerinde insanı da kaçırdığı ve rehin aldığı belirtiliyor.

YÜZDE 95'i IRAK'TA GERÇEKLEŞTİ

Yayınlanan rapora göre 2013 yılına kadar terör saldırılarının yüzde 95'inin Irak'ta gerçekleştirilmiş olmasına karşın, bu tarihten sonra saldırıların coğrafi kapsamının genişlediği, saldırıların daha büyük boyutta ve sıklıkla gerçekleştirildiği tespit ediliyor.

EN ÇOK ÖLÜMLÜ SALDIRI TİKRİT'TE

IŞİD'in en çok ölümlü saldırıların ise Irak'ın Tikrit kentinde 2014 yılında 1600 acemi askerin kaçırılıp, çoğunun katledildiği saldırı ile, aynı ay Ninevah kentindeki Badush hapishanesindeki 600 Şii mahkumun katledildiği saldırılar olduğu açıklandı.

 

 

 

 

 

 

kaynak: haberler.com

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da 68 kaçak göçmen yakalandı

Şanlıurfa'da 68 kaçak göçmen yakalandı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık