Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri 12.000 SAZAN BALIĞI VİRANŞEHİR’DEKİ GÖLETLERE BIRAKILDI

12.000 SAZAN BALIĞI VİRANŞEHİR’DEKİ GÖLETLERE BIRAKILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen 2015 yılı balıklandırma programı kapsamında Şanlıurfa’ya 20 bin adet yavru sazan balığı tahsis edildi.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2015 Cumartesi 05:20
12.000 SAZAN BALIĞI VİRANŞEHİR’DEKİ GÖLETLERE BIRAKILDI

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesi tarafından üretilen yavru balıklar, Su Ürünleri Kontrol Görevlileri tarafından Siverek ve Viranşehir ilçesindeki göletlere balıklandırma çalışması kapsamında  bırakıldı. Şanlıurfa’ya tahsis edilen 20.000 adet yavru sazan balığın 12.000’i Viranşehir’e ayrıldı. Viranşehir’e ayrılan 12.000 balıktan 6 bini Sulutepe Göleti'ne, 3 bini Yayık Göleti'ne son olarak da 3 bini Gölcük Göletine bırakıldı.

Av sezonunun açılması ile birlikte Viranşehir’e getirilen sazan balıkları göletlere bırakılırken, konu ile ilgili olarak Viranşehir İlçe Tarım Müdürü Siraç Yolcu şu açıklamayı yaptı: “ Şanlıurfa İl Tarım Müdürlüğü bugün Viranşehir’deki mevcut üç gölete toplam 12 bin adet sazan balığı bıraktı. Bu balıkların üreyip büyümesi için vatandaşlarımızdan konu hakkında duyarlı olmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımıza diyoruz ki; yasal olmayan yöntemlerle avlanmayın. Avlanmanızı koruyarak ve balık üretimini sağlayarak avlayın. İki yıl boyunca bu göletlerde avlanma yapmayın. Önceki yıllarda yaşadığımız talihsizliği tekrar yaşamama adına vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Geçen yıl ilçemizin balık ihtiyacını karşılayan göletimizde yaşanan felaketten herkes ders almıştır. Göletlerde balık üremesinin sağlanması halinde hem ilçe halkı taze balık tüketebilecek hem de vatandaşlar için bir gelir kapısı açılmış olacaktır “ dedi

Antalya Kepez’den gelen Su Ürünleri Kontrol Görevlileri ise, Viranşehir’e getirilen balıkların doğal yöntemlerle avlanması gerektiğini belirterek,  bilinçsizce avlanması halinde balıkların üremeden tükeneceğini kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık