Ana Sayfa Güncel 14 BARODAN ORTAK AÇIKLAMA

14 BARODAN ORTAK AÇIKLAMA

14 BARO Başkanı Ortak Basın Açıklaması İle Son Günlerde Tutuklanan Basın Mensuplarına Yönelik "Basın ve İfade Özgürlüğünü Savunma Suç Değildir!"dedi

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2016 Cumartesi 16:26
14 BARODAN ORTAK AÇIKLAMA

Aralarında Urfa Baro Başkanlığı'nında bulunduğu 14 BARO Başkanı yazılı ortak basın açıklaması ile son günlerde tutuklanan basın mensuplarına Yönelik "Basın ve İfade Özgürlüğünü Savunma Suç Değildir!" başlıklı açıklamalarında şunları söylediler:

 Basın ve İfade Özgürlüğünü Savunma Suç Değildir!

         Özgür Gündem gazetesine dönük adli soruşturmalara karşı başlatılan nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası kapsamında bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Prof. Dr. Şebnem Korur FİNCANCI, RSF Türkiye Temsilcisi Erol ÖNDEROĞLU ile yazar/aktivist Ahmet NESİN 20.06.2016 tarihinde tutuklanmıştır. Öncelikle İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin tutuklama kararının hukuki temelden yoksun ve tutuklanan kişilerin insan hakları savunuculuğu yapmasının tutuklama kararında etkili olduğu görülmüştür. Özellikle Prof. Dr. Şebnem Korur FİNCANCI'nın Cizre'deki sokağa çıkma yasağı sonrası yaptığı çalışma ve raporlamaların karara etkisi olduğunu düşünmekteyiz. Sulh Ceza Hakimliği basın ve ifade özgürlüğü kapsamında kalan bir suç isnadından ötürü insan hakları savunucularını tutuklamıştır. Sulh ceza hakimliklerinin Cumhuriyet savcılıklarının tutuklama taleplerini Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ceza Muhakemesi Kanunu çerçevesinde  değerlendirmesi gerekmekteyse de anılan tutuklama kararında bu değerlendirmenin yapılmadığı ve kararın hukuk devleti ilkesini Anayasasına koyan bir ülke için utanç verici bir karar olduğunu belirtmek durumundayız. Özellikle bu tutuklama kararı sulh ceza hakimliklerinin kuruluş amaçları konusunda kamuoyunda oluşan şüphelere katılmamıza yol açmıştır. Tutuklama kararının itirazla ortadan kaldırılacağına olan inançla Şebnem Korur FİNCANCI, Erol ÖNDEROĞLU ve Ahmet NESİN'le dayanışma duygularımızı ilan ediyoruz."

 

ADIYAMAN BAROSU            

AĞRI BAROSU                   

BATMAN BAROSU

BİNGÖL BAROSU             

BİTLİS BAROSU                 

DERSİM BAROSU

(Dönem Sözcüsü)

DİYARBAKIR BAROSU         

HAKKÂRİ BAROSU              

KARS-ARDAHAN BÖLGE BAROSU

VAN BAROSU                 

MUŞ BAROSU                    

SİİRT BAROSU

ŞIRNAK BAROSU             

Ş.URFA BAROSU 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz 
Şehit ve gazi ailelerinden Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Şehit ve gazi ailelerinden Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık