Ana Sayfa Urfa Haberleri 16 YAŞINDAKİ HASTANIN BURNUNDAKİ TAŞLAR TEMİZLENDİ

16 YAŞINDAKİ HASTANIN BURNUNDAKİ TAŞLAR TEMİZLENDİ

Şanlıurfa'da yaşayan ve uzun süredir burun tıkanıklığı, akıntı, baş ağrısı ve uyku bozukluğu rahatsızlığı çeken 16 yaşındaki hastada, tıpta nadir görülen ‘rinolit’ denilen burun taşı olduğu belirlendi.

Giriş Tarihi: 31 Aralık 2013 Salı 16:18
16 YAŞINDAKİ HASTANIN BURNUNDAKİ TAŞLAR TEMİZLENDİ

Şanlıurfa'da yaşayan 16 yaşındaki hasta, yaklaşık 3 yıldır burun tıkanıklığı, akıntı, baş ağrısı ve uyku bozukluğu çektiğini belirterek 2 gün önce Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniği'ne başvurdu. Hastayı muayene eden Uzman Dr. Mehmet Erkan Kaplama, hastada tıpta nadir görünen 'rinolit' denilen burun taşı olduğunu tespit etti ve ameliyat olması gerektiğine karar verdi. Yaklaşık 30 dakika süren ameliyatla hastanın burnunda oluşan taşlar başarıyla temizlendi. Ameliyatın başarılı geçtiğini söyleyen Dr. Mehmet Erkan Kaplama, bu tip vakaların tıpta çok az görüldüğünü belirtti.

Gözle bakıldığında burun taşlarının yeşilimsi, gri renkli ve düzensiz olarak görüldüğünü ifade eden Dr. Kaplama, "Rinolitler (burun taşları), burun boşluğunda iç veya dış kaynaklı odakların mineralizasyonu sonucu gelişir. Mineralizasyon nazal kavitedeki odağın yabancı cisim etkisi ile iltihabi reaksiyon oluşturarak, kalsiyum ve magnezyum tuzlarının birikmesi ile meydana gelir. Bu başlangıç odağı genellikle çocuklarda meyve çekirdekleri, boncuk, düğme, Çakıl Taşı ve gaz tampon artıkları gibi dış kaynaklıdır. Nadiren odak; diş, sekestrum, kurumuş kan ve kemik fragmanları gibi iç kaynaklı olabilir. Rinolitte, uzun sureli tek taraflı burun tıkanıklığı ve kötü kokulu burun akıntısı esas şikayetlerdir. Baş ağrısı, burun kanaması, koku alamama gibi şikayetler de görülebilir" dedi.

Hasta ise 3 yıldır burun tıkanıklığı, zor nefes alma, baş ağrısı şikayetleri olduğunu anlatarak, son zamanlarda çok çabuk hastalandığını söyledi. Şikayetlerinin artması üzerine Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldiğini belirten hasta, "Doktor Bey muayene ederken sağ burun deliğimde yabancı bir cismin olduğunu ve bunun taş olabileceğini söyledi. Çok şaşırdım. Ameliyattan sonra burun tıkanıklığım ve kötü kokulu burun akıntısı şikayetim tamamen geçti. Ameliyatımı gerçekleştiren Op. Dr. Mehmet Erkan Kaplama'ya teşekkür ederim" diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz DEDAŞ sorunu çözüldü

DEDAŞ sorunu çözüldü

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık