Ana Sayfa Urfa Haberleri 17 DAKİKADA VALİ BİLE ‘BABA’ OLARAK RANDEVU ALAMADI

17 DAKİKADA VALİ BİLE ‘BABA’ OLARAK RANDEVU ALAMADI

Vali Celalettin Güvenç, kent merkezindeki Balıklıgöl Devlet Hastanesi, Yeşil Kart Bürosu ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret etti. Sabah saatlerinde öncelikle Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne giderek burada hizmete giren Kan Merkezi’nin açılış törenine katılan Vali Güvenç, daha sonra hastaları ziyaret edip, sorunlarını dinledi.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2011 Cuma 22:33
17 DAKİKADA VALİ BİLE ‘BABA’ OLARAK RANDEVU ALAMADI
Vali Celalettin Güvenç, kent merkezindeki Balıklıgöl Devlet Hastanesi, Yeşil Kart Bürosu ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret etti. Sabah saatlerinde öncelikle Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne giderek burada hizmete giren Kan Merkezi’nin açılış törenine katılan Vali Güvenç, daha sonra hastaları ziyaret edip, sorunlarını dinledi. Vali Güvenç’i asıl şoke eden durum ise, bazı cihazların bulunmadığı gerekçesiyle uçak ambulansın da dahil olduğu çeşitli şekillerde başka illere sevk edilen hastalık çeşitleri oldu. Urfa’da bulunmayan bazı cihazların fiyatlarının 50 bin lira olduğunu öğrenerek daha da şaşıran Vali Güvenç, “Görüyor musunuz, çoğu ucuz ekipman eksikliği nedeniyle belki de maliyeti ondan çok daha fazla olan uçak ambulans kullanılarak hasta sevk ediliyor. Döner sermayeniz var, merkezi hükümetin tanıdığı imkan ve bütçe var, özel idare var, bu teknik ekipmanı hemen temin edip, hastaların başka illere sevk edilmesinin önüne geçmeliyiz” diyerek bu durumun önlenmesi talimatını verdi.TEK YATAKLI MODERN HASTANELER OLACAK

Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde hastalarla yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Güvenç, hastanenin kapasitesinin geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Eski SSK hastanesine ait lojmanlarının bulunduğu 7 bin 500 metrekarelik alanın devrinin gerçekleştirilmek üzere olduğunu anlatan Güvenç, şunları kaydetti:

''Devir işlemi gerçekleşir gerçekleşmez düşüncemiz, proje çalışmalarına başlanan 250 yataklı yeni bir hastane binasını daha kazandırmaktır. Onu kazandırdığımız zaman sağlık hizmetleri daha da rahatlayacak. Özel odalarımız olacak. Ayrıca hastanemizin bünyesinde yeni birimler açılıyor. Çağdaş bir hastanenin hastasının neye ihtiyacı varsa onu planlamaya, projelendirmeye çalışılıyor. Bunlar çok eski binalar yeni bir şeyler yapmak kolay işler değil. O dönemin şartlarına göre yapılmıştır. Biz bu hastaneleri tek yataklı modern hastaneler haline getirmeye çalışıyoruz.''KONAKLAMA SORUNU ÇÖZÜLECEK

Güvenç, Şanlıurfa'da özellikle hasta refakatçileri açısından büyük önem taşıyan konaklama sorunun da çözümünün bu kış halledileceği sözünü aldığını söyledi.

Çevre ilçelerden ve köylerden gelen vatandaşların hastalarına yakın yerlerde konaklamak istediğini dile getiren Güvenç, ''Başhekimimiz, bu anlamda yeni mekanlar oluşturarak bu soruna çözüm bulacağı sözünü bize verdi. İnşallah bu kış bu problemi çözerek Şanlıurfalı refakatçilere, hastalarımız ezilmeden, sıkıntıya düşmeden insan haysiyetine yakışan bir hastane hizmetine kavuşmuş olacaktır. Özverili gayretlerinden dolayı hastane personelimize teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Vali Güvenç, buradaki ziyaretinin ardından Yeşil Kart Bürosuna geçerek buradaki görevlilerle bir süre görüşüp, vatandaşların sorunlarına en kısa sürede çözüm bulunmasını istedi.‘YEŞİL KART’TA ADALETSİZLİK VAR!’

Vali Güvenç, Yeşil Kart Bürosu’nda işlem yaptırmakta olan Muharrem Köse isimli vatandaşa durumunu sorması üzerine kurumda usulsüzlük yapıldığı yönünde şikayet aldı.

Köse, “Benim adıma eski bir kamyon olduğu için Yeşil Kart alamıyorum ama adına tapu olan zengin insanlar Yeşil Kart alabiliyor, bu adaletsizliği önleyin Sayın Valim” dedi.  Vali Güvenç ise, eskiden bu tür durumlarla karşılaşıldığını ancak bu dönemde bu tür adaletsizliklerin olmasının mümkün olmadığını kaydederek, Muharrem Köse’ye, “Varsa böyle bir durum bizzat bana bildir” karşılığını verdi.DİYALİZ İÇİN İLÇELERDEN GELİYORLAR

Yeşil Kart Bürosu çevresinde bulunan işyerlerini de ziyaret eden Vali Celalettin Güvenç daha sonra Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geçti. Önce Diyaliz Merkezi’nde incelemelerde bulunan Vali Güvenç burada da hasta ve hasta yakınlarının şikayetlerini dinledi.

Hacı Arıkçı isimli bir baba Vali Güvenç’e, 13 yaşındaki Esmer isimli kızını 8 yıldır haftada 2 kez Siverek’te yer olmadığı gerekçesiyle Şanlıurfa ve Gaziantep’e getirmek zorunda olduğunu iletti.

Yine burada yatan Osman Boytok da, Akçakale’de yer olmadığı gerekçesiyle haftada 3 defa kente geldiğini kaydederek, Vali Güvenç’ten bu sıkıntılarının giderilmesini istedi.

‘HASTALAR MAĞDUR EDİLMESİN’

Sağlık İl Müdürü Hasan Demir’den bu ilçelerdeki yetkililere ulaşmasını isteyen Vali Güvenç, hastaların mağdur edilmemesi talimatını verdi.

Vali Celalettin Güvenç, bu duruma şaşırdığını gizlemeyerek tepkisini şu şekilde ifade etti: “30 bin liralık bir Diyaliz makinesi alınmadığı için bu insanlar kente gelmek zorunda kalıyorlar, yazık değil mi? Bu sorun derhal giderilsin” şeklinde konuştu.17 DAKİKADA VALİ BİLE ‘BABA’ OLARAK RANDEVU ALAMADI

Hasta Randevu Sistemi önüne gelen Vali Güvenç, burada Uğur İnatoğlu isimli bir hastanın randevu alması esnasında işleme müdahil oldu. İnatoğlu’nun 15 gün sonra gelmesini isteyen ortopedi doktorunun yerinde olmaması nedeniyle Vali Güvenç, hastadan telefonla randevu sistemini denemesini önerdi. Bunun üzerine 182 nolu randevu hattını arayan İnatoğlu, santral görevlisinden bir sonuç alamaması üzerine Vali Güvenç telefonu alarak, Uğur İnatoğlu’nun babasıymış gibi 182 görevlisi ile görüştü. Yaklaşık 17 dakika gerçekleşen görüşme sonucunda tekrar hastane telefonundan randevu almak zorunda kalındı.HAKKINDA ŞİKAYET GELEN DOKTORLA GÖRÜŞTÜ

Hastanede karşılarında Vali gören hasta ve hasta yakınları Vali Güvenç’i adeta şikayet yağmuruna tuttu. Bunlardan Yasin Düğer, hastalara kötü davrandığı gerekçesiyle Dr. Sibel Ertek’ten şikayetçi oldu. Doktorun ismini alan Vali Güvenç hemen Endokrin Uzmanı Sibel Ertek’in odasına giderek, burada bir süre özel görüşme yaptı.SEVKİN MALİYETİ CİHAZDAN PAHALI!

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde öğlen saatlerine kadar bulunan Vali Güvenç, yaptığı incelemelerin ardından kentteki hastaneler ve sağlık il müdürlüğü yetkilileri ile hastanenin konferans salonuna geçerek, burada başka illere sevk edilmek zorunda kalan hastalarla ilgili brifing aldı.

En ilginç durumun burada yaşandığı brifingde, bu yıl ağustos ayına kadar başka illere sevk edilen hastaların çoğunun ucuz bazı teknik ekipman eksikliği nedeniyle gönderildiği ortaya çıktı. Herkesin dikkatini bu konuya çeken Vali Güvenç, “Görüyor musunuz çoğu ucuz ekipman eksikliği nedeniyle belki de maliyeti ondan çok daha fazla olan uçak ambulans kullanılarak hasta sevk ediliyor. Döner sermayeniz var, merkezi hükümetin tanıdığı imkan ve bütçe var, özel idare var, bu teknik ekipmanı hemen temin edip, hastaların başka illere sevk edilmesinin önüne geçmeliyiz” dedi.BU BAŞARI DEĞİL!

Vali Güvenç, bir yıl içerisinde bir milyon 200 bin hastaya baktıklarını bunlar içerisinden de bu kadar z hastanın sevk edilmesinin başarı olduğunu ifade ederek, kendi kurumunu savunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Abdulkadir Yetişkin’e, bunun bir başarı olmadığını, hiçbir şekilde savunulacak bir durum olmadığını, her zaman çıtayı yüksek tutarak, daha iyi sonuçlar elde edilmesi gerektiğini kaydetti.

Vali Güvenç, kent merkezindeki temaslarının ardından Ceylanpınar ilçesine geçti. (İPEKYOL)

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz OSM kavşağında kaza: 1 yaralı

OSM kavşağında kaza: 1 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık