Ana Sayfa Eğitim 19 Üniversite 'Kaliteli Gıda' İçin Şanlıurfa'da Yarıştı

19 Üniversite 'Kaliteli Gıda' İçin Şanlıurfa'da Yarıştı

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünün düzenlediği '3. Ulusal Gıda Ürünleri Öğrenci Geliştirme Yarışması' üniversitenin Osmanbey yerleşkesinde düzenlendi.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2011 Pazar 19:38
19 Üniversite 'Kaliteli Gıda' İçin Şanlıurfa'da Yarıştı
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünün düzenlediği '3. Ulusal Gıda Ürünleri Öğrenci Geliştirme Yarışması' üniversitenin Osmanbey yerleşkesinde düzenlendi.

Gıda Mühendisliği bölümünde öğrenim gören geleceğin gıda mühendislerine derslerde ve laboratuarlarda öğrendikleri bilgi ve becerileri kullanarak tüketicinin ve gıda endüstrisinin ilgisini çekecek daha besleyici, yüksek kaliteli, insan sağlığını olumlu yönde etkileyecek, yeni ambalajlama teknolojileri ile raf ömrü uzatılmış gıda ürünlerini tasarlama olanağı sağlandırmayı amaçlayan bu yarışmaya toplan 19 üniversiteden 58 proje başvurdu.

İstiklal marşının okunmasıyla başlayan törende Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr İbrahim Halil Mutlu, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisli Bölüm Başkanı Prof. Dr Ayhan Atlı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Ali Çullu birer konuşma yaptılar.

Gıdanın önemine dikkat çekilen açılış konuşmalarının ardından değişik üniversitelerden 41 öğrencinin katıldığı yarışmada öğrenciler kurdukları stantlarda geliştirdikleri ürünleri sergilediler.

Kurulan standarda en çok ambalajlı biber pestili, patlamış arpa çerezi, toz yumurta omleti. Nar sulu peynirli çikolata dikkat çekti.


İLK ÜÇ ÜRÜNE 4. 500 TL ÖDÜL
TÜBİTAK, Gap İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası, Meyve suyu üreticileri derneği (MEYET) tarafından desteklendiğini, dereceye giren ilk üç ürüne 4. 500 TL ödül verildi.

yarışma sonunda öğrenciler düzenlenecek sıra gecesine katılacak, ŞanlıUrfa'nın tarihi ve turistik mekanlarını gezecek.

Bugün düzenlenen ürün geliştirme yarışmasına Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr İbrahim Halil Mutlu, ŞanlıUrfa Belediye Başkan Vekili Mahmut Kırıkçı, Gap İdaresi Başkanlığı ve Tarım İl Müdürlüğü temsilcileri, Fakülte Dekanları, Akademisyenler ve yarışmacı öğrenciler katıldı.

Yarışma sonunda Çukurova Üniversitesi, 'yaprak biber projesi' ile birinci; Sakarya Üniversitesi, 'sebzetta projesi' ile ikinci, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ise 'bisçöri projesi' ile üçüncü oldu. Harran Üniversitesi 'narçikom projesi' ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ninde 'bistane projeleri' ile mansiyon kazandıkları belirtildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık