Ana Sayfa Güncel 2 EYLEMCİYİ ÖLDÜREN KARDEŞLER SERBEST

2 EYLEMCİYİ ÖLDÜREN KARDEŞLER SERBEST

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da dükkanına saldıran eylemcilerden 2 kişiyi öldüren 8 kişiyi yaralayan Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada beraat etti.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2012 Perşembe 13:23
2 EYLEMCİYİ ÖLDÜREN KARDEŞLER SERBEST
Anayasa Mahkemesi’nin 2009 yılında Demokratik Toplum Partisi’ni (DTP) kapatması üzerine Muş’un Bulanık ilçesinde yapılan protesto gösterisinde, protestoculara ateş açarak iki kişinin ölümüne sebebiyet veren esnaflar kardeşler Turan ve Metin Bilen, yargılandıkları davada beraat etti. Mahkeme, Bilen kardeşlerin, eylemcilerin saldırıları üzerine ‘meşru müdafaa hakkı’nı kullandığını kaydetti.

Bulanık’ta, DTP’nin kapatılması protestosunda göstericiler çevredeki araçlara ve işyerlerine taşlı saldırıda bulunmuştu. Manifaturacılık yapan Turan Bilen, otomobilinin ve işyerinin tahrip edildiği iddiasıyla göstericilere Kalaşnikof tüfekle silahla ateş açtı. Kemal Kayacan ile Necmi Oral isimli isimli vatandaş yaşamını yitirirken, 7 kişi de vücutlarına isabet eden kurşunla yaralanmıştı. 


Beraat ettiler
Olaylara ilişkin Turan Bilen ile kardeşi Metin Bilen’in yargılandığı Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada dün karar çıktı. Savcı, 2 sanığa da “meşru savunma haklarını kullandıkları gerekçesiyle ceza verilmemesini” istedi. 
Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, sanıklar Turan ve Metin Bilen’in, kasten öldürme ve yaralama suçlarını meşru müdafaa koşulları altında işlediğinin anlaşıldığını ve beraatlerine karar verildiğini açıkladı. Mahkeme, suçta kullanılan ruhsatlı silahların, ruhsat sahibi Turan Bilen’e iadesini kararlaştırdı. (radikal) 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz 
Şehit ve gazi ailelerinden Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Şehit ve gazi ailelerinden Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık