Ana Sayfa Urfa Haberleri 2 Yılda 403 KCK Üyesi Tutuklandı

2 Yılda 403 KCK Üyesi Tutuklandı

PKK'nın son dönemde şehir merkezlerinde polise yönelik eylemlerini artırması, dikkatleri emniyet güçlerinin örgütün şehir yapılanması KCK'ya düzenlediği operasyonlara çevirdi.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2011 Pazar 16:02
2 Yılda 403 KCK Üyesi Tutuklandı
PKK'nın son dönemde şehir merkezlerinde polise yönelik eylemlerini artırması, dikkatleri emniyet güçlerinin örgütün şehir yapılanması KCK'ya düzenlediği operasyonlara çevirdi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iki yıl süren teknik takibin ardından Nisan 2009 tarihinde başlayan KCK operasyonlarında Türkiye genelinde şimdiye kadar yaklaşık 562 kişi gözaltına alındı; 403 kişi ise çıkarıldığı mahkemeler tarafından tutuklandı.
KCK şehirlerde daha aktif olmak için 4 Şubat 2005 tarihinde Koma Ciwaken Kürdistan-Türkiye Meclisi 'Kürdistan Topluluklar Birliği-Türkiye Meclisi'ni (KCK-TM) kurdu. KCK, yargılayan, silahlı mücadele yapan, mahalli ve merkezi teşkilatları olan, özellikle yerel yönetimler üzerinde söz sahibi olmaya çalışan ve Abdullah Öcalan'ın önderliğini dikte eden bir yapıya sahip.
Emniyet güçlerinin yaptığı çalışmalar sonucu, Abdullah Öcalan'ın yakalandığı 15.02.1999 tarihinden itibaren verdiği talimatları doğrultusunda ateşkes ilan ettiğini kamuoyuna duyuran süreç içerisinde Serhildan (Başkaldırı) türü korsan gösteri, molotof kokteyli atma, lastik yakma, taş atma, örgütsel amaçlı basın açıklaması, miting, konser, festival, yürüyüş, oturma eylemi ve benzeri kitlesel eylemler gerçekleştirerek pkk yı kamuoyu gündeminde tutmaya, taban oluşturma ve taraftar kazandırma faaliyetlerini devam ettirmeye çalıştığı belirlendi. Polis, Diyarbakır, Van, Mardin, ŞanlıUrfa,Mersin, Gaziantep, İzmir, Hakkari, Bingöl, Muş, Kars, Eskişehir, Ankara, İstanbul, Antalya, Siirt, Kars,Aydın, Balıkesir, Ağrı, Malatya gibi onlarca ilde şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonlar düzenledi. Operasyonlarda 562 kişi gözaltına alınırken; 403 kişi tutuklandı. pkk ya yardım yataklıktan tutuklananların arasında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'nin belediye başkanları,Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'nin yöneticileri ile Bdp'nin yöneticileri de yer alıyor.

"KCK ÇOK İYİ ÇALIŞILMASI GEREKEN BİR YAPI"
Ergenekon operasyonlarından sonra polise karşı saldırılar arttı. PKK, Ergenekon soruşturmasının ardından öncelikli hedefinin polis olduğunu duyurdu. pkk yandaşı siteler ise örgütün silahlı kanadı olarak bilinen HPG'nin polisleri hedef seçtiğini açıkça yazdı. Özellikle son dönemde polis okulları ve otoları başta olmak üzere emniyet güçlerinin bulunduğu noktalara silahlı terör saldırıları düzenledi.
Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, son bir iki ay çerisinde polise yönelik eylemlerin arttığını belirterek, sadece polisin değil, silahlı kuvvetler, köy korucular ve vatandaşların da eylemlerinde hedef olduğunu ifade etmişti. Kılıçlar, KCK operasyonları için ise şunları söylemişti: "Devlet, bu mücadeleyi yıllardır yapıyor. Son dönemde vatandaşımız da rahatsız olmaya başladı. Bıkkınlık verdi, hem şehirde hem kırsalda. Ayrım yapmamak lazım. Elinde silah olanlar olduğu müddetçe de bu çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Şehirde değil sadece kırsalda da. Biraz da KCK denilince Sivil Toplum Kuruluşu gibi yanlış anlaşılma var. KCK çok iyi çalışılması gereken bir yapı. 'KCK Türkiye meclisi' deniliyor. Bu alternatif devlet modeli gibi sunulan, yani gayri yasal bir yapı. Bunun yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan. Bu, sıradan bir yapı, sıradan bir örgüt olmadığının en açık göstergesi."
haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık