Ana Sayfa Dünya 2011 Sonunda Çözüm 2012’de Referandum

2011 Sonunda Çözüm 2012’de Referandum

Davutoğlu KKTC’ye yaptığı ilk resmi ziyaretinde, ‘yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununa çözüm bulunması, 2012 başında referanduma gidilmesi ve AB dönem başkanlığını Birleşik Kıbrıs’ın üstlenmesi’ hedefini ortaya koydu.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2011 Pazar 07:19
2011 Sonunda Çözüm 2012’de Referandum
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs Türk tarafının her zaman çözümü arayan taraf olduğunu belirtti. Başbakan Eroğlu da, uzun yıllardır süren Kıbrıs sorunun yılsonunda çözüleceği inancını dile getirdi.
  Cenevre’de yapılan Kıbrıs Zirvesi’nde de Türk tarafı masaya “Toprak konusunu görüşürüz” açılımı koymuştu. Başbakan Derviş Eroğlu ile görüşmelerinin odağını Cenevre müzakerelerinin oluşturduğunu belirten Bakan Ahmet Davutoğlu, son yıllarda hiç kimsenin Türkiye ve KKTC’nin Kıbrıs sorununa barışçıl çözüm bulunması için gösterdiği samimi gayretlerden şüphe edemeyeceğini söyledi. Davutoğlu, Türkiye ’nin KKTC’ye her zaman destek vermeyi sürdüreceğini vurgulayarak şöyle konuştu:

Birleşik Kıbrıs
 “Ümit ederiz bu çözüm en kısa zamanda gerçekleşir.  Sorunu zamana yayarak, bekleterek isteklerin elde edileceği düşüncesi yanlış. Beklentimiz ve ümidimiz, bu yılın sonuna kadar Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözümün gerçekleşmesidir. Ve gelecek sene 2012 ’nin ilk aylarında bir referandum gerçekleşsin ve 2012 temmuzunda AB dönem başkanlığını, biraz önce zikrettiğim temelde, Birleşik Kıbrıs devleti üstlensin.
Bu devlette Kıbrıs Türk halkı da hak ettiği yeri, rolü alarak, yeni devletin kurucu unsuru olarak geleceğe birlikte yürünsün. Hedefimiz bu olmalıdır. Yoksa müzakerelerin önü açık şekilde ve sürekli benzer konular etrafında dönülerek yürütülmesinin bir sonuç getirmeyeceği aşikar. Böyle bir perspektifle bakılır ve gerçekten çözüme ulaşılırsa, hem Doğu Akdeniz ’de barış gerçekleşir; hem AB içinde gerçek anlamda bir bütünleşme sağlanır, hem de küresel dünyaya da barış mesajı iletilmiş olur.” (milliyet)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık