Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Ekonomi 2012 YILI FİTRE VE ZEKAT MİKTARI NE KADARDIR?

2012 YILI FİTRE VE ZEKAT MİKTARI NE KADARDIR?

Diyanet işleri başkanlığının ülkenin ekonomik şartlarına göre hazırlanan Ramazan ayında verilecek olanFitre miktarını belirledi.Fitre para olarak veya gıda yardımı olarak yapılabilecek.İşte 2012 yılı fitre miktarı.

Giriş Tarihi: 12 Ağustos 2012 Pazar 03:27
2012 YILI FİTRE VE ZEKAT MİKTARI NE KADARDIR?

Ülkenin sosyo-ekonomik durumu ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulunduran Din İşleri Yüksek Kurulu 2012 yılı Ramazan ayının sadaka-i fıtır miktarını  belirledi.
Hem sadaka-i fıtır"ın asgarî miktarını belirleyen hadis-i şeriflere dayanarak, hem de ülkemizdeki mevcut sosyo-ekonomik hayat şartlarını ve bir kişinin günlük asgarî gıda ihtiyacını göz önünde bulundurarak; 2012 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2013 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede, sadaka-i fıtır miktarının 8.50- TL (Sekiz Lira 50 Kuruş) olarak belirlendi..

Belirlenen bu miktarın, "asgari miktar" olduğu, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığı hatırlatılarak, ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi tavsiye edildi.
Bu yıl Sadaka-ı Fıtır ücretleri açıklaması verildi. halk arasında fitre olarak bilinen yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olan fitre için bu yıl ki hesaplama yapıldı.
Kararda ayrıca, "Söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği uygun görülmüştür" denildi.


Kaynak: haberyurdum.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa Ticaret Borsası

Şanlıurfa Ticaret Borsası

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık