Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Ekonomi 204 BİN İŞLETMEYE 11,3 MİLYAR TL KREDİ

204 BİN İŞLETMEYE 11,3 MİLYAR TL KREDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KOSGEB, TÜMSİAD ve MÜSİAD tarafından Yeni Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifika töreni açılışında yaptığı konuşmada, işçilerin Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2012 Salı 13:09
204 BİN İŞLETMEYE 11,3 MİLYAR TL KREDİ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KOSGEB, TÜMSİAD ve MÜSİAD tarafından Yeni Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifika töreni açılışında yaptığı konuşmada, işçilerin Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladığını, bir Hadisi Şerif'te ifade edildiği gibi alın teri kurumadan ücretin ve hakkın ödendiği bir anlayıştan geldiklerini belirtti.
Katıldığı törenin de İşçi Bayramı'na denk geldiğini, iki bayramı bir arada kutladıklarını kaydeden Şimşek, Batman'da 150 gencin girişimcilik öğrendiğini, bu imkanın da devlet, KOSGEB ve diğer paydaşlarca tanındığını bildirdi.

KOBİ'lerin önemi
İstihdamın asıl yükünü KOBİ'lerin çektiğini kaydeden Şimşek, ''KOBİ'lerin istihdamdaki payı neredeyse yüzde 78'dir. TÜİK'in 2010 verilerine baktığınız zaman ihracatın yüzde 60'ını, ithalatın yüzde 42'sini KOBİ'lerimiz yapıyor. Ancak KOBİ'lerimizin birtakım önemli sorunları var. Bunlardan en önemlisi de finansmana erişimdir. Toplam kullandırılan kredilere baktığınız zaman KOBİ'lerin payı yüzde 26 civarındadır. Finansmana erişim konusunda KOSGEB'in verdiği destek çok önemlidir. Sadece iş kurmayı öğretmiyor. Aslında faiz desteği de sağlıyor'' diye konuştu.
2011 yılında toplamda 69 bin firmaya 348 milyon liralık destek sağlandığını, kredi destek faizlerinin ise 2,6 milyar lira civarında olduğunu dile getiren Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''AK Parti hükümetleri öncesinde 1990-2002 dönemlerinde 4 bin işletmeye 14,5 milyon liralık destek yapılmıştır. 2003-2011 döneminde destek miktarı 466 milyon liraya çıkarak yani 32 kat artarak ciddi bir desteğe dönüşmüştür. Yararlanan işletme sayısı da 92 bin 542. Bu da 23 kat bir artışı ifade ediyor. Kredi destek faizleri daha önce yokmuş. AK Parti hükümetleri zamanında 204 bin 292 işletmeye 11,3 milyar lira kredi faiz desteği verilmiş. Bunu daha da artırmamız gerektiği de ortada. Maliye Bakanlığı olarak da bunu artırma çabasındayız.''

Teşvik Yasası
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni teşvik sistemi ve kamuoyundaki tepkilere değinirken, cumhuriyet tarihinin en büyük vergi indirimine gittiklerini vurgulayarak şunları söyledi:
''Dikkatimi çekti. Bir iki gündür basında, 'Efendim teşvik sistemi yeterince radikal değil. İşte otomotiv sektörüne bir şey yok' gibisinden. Hakikaten anlamakta zorluk çektiğimiz birtakım açıklamaları okuyoruz ve çok şaşırıyorum. Ya bu arkadaşların teşvik sisteminden haberleri yok ya da oturup çalışmamışlar. Bölgede yatırım yapmak isteyen bir girişimci 100 lira yatıracak. Biz devlet olarak kendisine 116 lira destek vereceğiz. Daha önce böyle bir teşvik sistemi Türkiye'de uygulamaya konulmamış. Bundan daha radikal ne olabilir? Yani belki cebine harçlık koymak lazım. Geçmişte bu da yapılmış ama bunlar başarılı olmamış. O tür uygulamalar 1980'li yıllarda istismar edilmiş. Biz rasyonel girişimciye destek veriyoruz.''AA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Cevheri'den asgari ücret açıklaması

Cevheri'den asgari ücret açıklaması

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık