Ana Sayfa Urfa Haberleri 26 ÜLKEDEN 62 RESSAMI URFA'DA BULUŞACAK

26 ÜLKEDEN 62 RESSAMI URFA'DA BULUŞACAK

Harran Üniversitesi’nin düzenlediği 1. Uluslararası Sanat Günleri, dünyaca ünlü 62 resim sanatçısını Şanlıurfa’da buluşturuyor.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2014 Pazartesi 19:16
26 ÜLKEDEN 62 RESSAMI URFA'DA BULUŞACAK

Sanat günleri için Şanlıurfa'ya gelen 26 ülkeden 62 resim sanatçısı ve akademisyen,Şanlıurfa'da geçirecekleri 10 gün boyunca Urfa kültürü hakkında bilgi ve kanaat sahibi olacak, gözlem ve düşüncelerini tuvale yansıtacak.

Harran Üniversitesi tarafından Şanlıurfa'nın ve Harran Üniversitesinin tarihsel ve kültürel değerlerini sanatla tanıtmak amacıyla uluslararası alanda sanatçıların katılımıyla gerçekleşen 1. Uluslararası Sanat Günleri açılışı, Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi Merkezi Kafeterya Salonu'nda yapıldı. Açılış; Üniversite Rektörü Prof. Dr.İbrahim Halil Mutlu, Hacettepe Üniversitesi eski öğretim üyelerinden ressam Prof. Dr. Hasan Pekmezci, Konya Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Alaybey Karoğlu, Yakın Doğu Üniversitesinden Prof.Dr. Uğurcan Akyüz, ülkemizde ve yurtdışında resim alanında adından söz ettiren sanatçıların katılımlarıyla yapıldı.

Küratörlüğünü Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu'nun yaptığı organizasyona katılan ünlü ressamlar, sanatın birleştirici ve kaynaştırıcı bir faaliyet olduğunu belirtti. Farklı kültürlerin başkenti Şanlıurfa'nın ev sahipliğinin, organizasyonun anlamına anlam kattığını belirten konuk ressamlar, 12-18 Mart tarihleri arasında Balıklıgöl, Göbeklitepe, Harran Evleri,Halfeti gibi tarihi alanları gezip gördükten sonra edindikleri izlenimleri tuvallerine yansıtacaklar. 19 Mart Çarşamba günü yaptıkları eserler üniversite müzesinde sergilenmeye başlanacak.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, "İlk defa Harran Üniversitesiolarak uluslararasında üne sahip ressamlara ev sahipliği yapıyoruz. Ressamların yaptıkları tüm eserleri Harran Üniversitesi müzesinde sergileyeceğiz, bu etkinlikŞanlıurfa'nın tanıtımına da büyük katkısı olacaktır. Burada yapılan eserler uluslararası alanda Şanlıurfa'nın tanıtımı için kitap haline getirilip dağıtımı yapılacak. Üniversite Rektörü olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımızdan dolayı mutluluk duyuyorum" ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Şanlıurfa’da silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık