Ana Sayfa Urfa Haberleri 28 Şubat'ı Unutmuyoruz, Affetmiyoruz!

28 Şubat'ı Unutmuyoruz, Affetmiyoruz!

28 Şubat kararlarının 16. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan Eğitim İlke-Sen bazı mağduriyetlerin devam ettiğini hatırlatırken “darbe sürecini de dönemin aktörlerini de unutmuyoruz, affetmiyoruz!” dedi

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2013 Perşembe 13:30
28 Şubat'ı Unutmuyoruz, Affetmiyoruz!

28 Şubat sürecine adını veren MGK kararlarının açıklanmasının üzerinden 16 yıl geçmesi dolayısıyla Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası) adına Genel Başkan Doğan Özlük bir açıklama yaptı. “Toplumu değil kendi çıkarlarını esas alan iktidar sahiplerinin askeri vesayet altında yürüttükleri bu süreç, her alanda ciddi sorunlara yol açtı. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağıyla başlatılan ve direnç gösterilemedikçe ilerleyen baskıcı ve yasakçı uygulamalar, bugüne kadar 10 milyondan fazla öğrenciyi ve kamu çalışanını mağdur etti. Milyonlarca öğrenci katsayı engelinden ötürü hak ettikleri öğrenimi sürdüremedi. Siyasi yargı kararlarıyla tutuklamalar oldu ve hâlen brifingle hareket eden mahkemelerin aldıkları kararlar dolayısıyla özgürlüğü gasp edilmiş onlarca insan cezaevinde. Birçok insan çalışma imkanını kaybetti ve aileleriyle birlikte ciddi sıkıntılar çekti. Tüm bu ve diğer yaşanmışlıklardan ötürü darbe sürecini de dönemin aktörlerini de unutmuyoruz, affetmiyoruz!” dedi.

28 Şubat’ın sembol uygulaması başörtüsü yasağının hem kamu çalışanları için hem de ilk ve ortaokullar ile liselerdeki öğrenciler için devam ettiği ifade edilen açıklamada “28 Şubat sürecinin bugün gelinen nokta itibariyle amacına nispeten ulaştığı görmek de ibret vericidir. Evet; İslami kimliğin sistem karşısında bir alternatif sunma potansiyelinden çekinen egemen aklın kendini koruma refleksi sergilediği o dönemdeki baskı politikaları nispeten geride kalmıştır; lakin dünyaya yeni bir söz söyleme ya da başka bir alternatif sunma iddiasında olması gereken Müslümanlar da bu süreç içinde tüm iddialarını terk etmişler; siyasi ve ekonomik düzeni değiştirmek yerine kendilerini düzene uygun bir hale getirmişlerdir. Bugün düşünülmesi gereken Müslümanların 28 Şubat’ta sistem tarafından neden ‘tehdit’ olarak algılandıkları değil; bugün neden böyle algılanmadıkları olmalıdır.” şeklinde bir özeleştiri de yapıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Şanlıurfa’da silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık