Ana Sayfa Sağlık 2.kez karaciğer nakli yapıldı

2.kez karaciğer nakli yapıldı

Harran üniversitesine bağlı Araştırma ve Uygulama Hastanesinde ikinci kez karaciğer organ nakli gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2015 Pazartesi 13:07
2.kez karaciğer nakli yapıldı

Harran üniversitesine bağlı Araştırma ve Uygulama Hastanesinde ikinci kez karaciğer organ nakli gerçekleşti.

Hatane doktorlarımız İlkini 2014 Eylül ayında gerçekleştirdikleri Karaciğer nakline Genel Cerrah ABD Öğretim üyeleri ile birlikte bugün bir yenisini daha eklediler.

Talip EL-Haci isimli hastaya yapılan tetkiklerde hepatit B’ye bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konmuş ve nakil önerilmişti.

Hastanın Hatice EL-HACİ isimli kız kardeşi,karaciğerinin bir kısmını vermeyi kabul etmiş, alıcı ve verici 16 MART 2015 tarihinde üniversite tıp fakültesi hastanesinde iki ameliyathane kullanılarak, eş zamanlı, Malatya karaciğer nakli Başkanı Prof.Dr. Sezai Yılmaz Başkanlığında ile uzun süren başarılı bir ameliyatla karaciğer nakli gerçekleşmiştir.

On saat süren ameliyatta akademisyenlerin yani sıra organ nakli koordinatörü Figen Sevinç’le birlikte 15 kişi görev aldı.

Doç.Dr Abdullah Özgönül  hastanın genel durumu ve ameliyatla ilgili olarak; Şanlıurfa’nın karaciğer hastalığının yaygın olduğu bir il 150’ye yakın karaciğer nakli olmaya hazır hasta mevcut, ileriki zaman sürecinde bu ameliyatları daha da sık yapılacağını söyledi”

Prof.Dr. SezaiYılmaz ise açıklamalarında” Başta Rektör bey olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek, Harran Üniversitesinin bu alanda birçok üniversitenin önündeolduğunu, gelecekte buranın bir merkez olacağını ifade etti.

Üniversite 2012 yılında karaciğer nakil merkezi kurulmasına müracaat etmiş, uzmanlar tarafından yapılan denetimler sonucunda 02.04.2014 tarihinde ORGAN NAKLİ MERKEZİ Ruhsatı almıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık