Ana Sayfa Urfa Haberleri 3 BDP'li Belediye Başkanı tutuklandı

3 BDP'li Belediye Başkanı tutuklandı

Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu ve İdil Belediye Başkanı Resul Sadak ile BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış tutuklandı.

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2011 Cuma 23:32
3 BDP'li Belediye Başkanı tutuklandı
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir haftadır yürüttüğü soruşturma kapsamında Şırnak'ta bu sabaha karşı evlerine yapılan baskında gözaltına alınan Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu ve İdil Belediye Başkanı Resul Sadak ile BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış tutuklandı. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü KCK soruşturması kapsamında bu sabaha karşı evlerine baskın yapılarak gözaltına alınan Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak ve BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış ifadeleri alınmadan Diyarbakır'a sevk edildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında Diyarbakır adliyesine getirilen başkanlar burada Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdi. Akşam saatlerine kadar süren ifadelerinin ardından 3 Belediye Başkanı ile BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, 'Yasadışı örgüte yardım etmek', Suç ve suçluyu övmek" ve 'Yasadışı örgüt propagandası yapmak' iddiasıyla tutuklanarak D Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. 

SAYGI DURUŞU TUTUKLAMA GEREKÇESİ OLDU

BDP'li belediye başkanlarının tutuklanması ilginç gerekçelere dayandırıldı. Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal'ın savcılık ifadesinde, BDP'nin tüzüğünde yer alan Kent Meclisi yasadışı, saygı duruşu ise suç unsuru sayıldı. Uysal'ın Kürtçe ifade verme istemi de reddedildi. 

Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Tuğurlu, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak ve BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, "KCK"den tutuklandı. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun tarafından sorgulanan belediye başkanlarının ifade tutanağında ilginç detaylar ortaya çıktı. Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Türkçe savunma talebini reddederek tercüman aracılığıyla Kürtçe ifade vermek istedi. Uysal'ın bu talebi savcılık tarafından kabul edilmedi. Savcı, ifade tutanağında sorduğu sorular arasında Uysal'ın BDP'nin tüzüğünde yer alan Kent Meclisi'ne katıldığı belirtirken, Kent Meclisi toplantısını "yasa dışı" olarak tanımladı. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından ilan edilen "Demokratik Özerklik"in inşa süreciyle ilgili soruların yöneltildiği Uysal'ın bazı telefon görüşmeleri de suç unsuru olarak gösterildi. Şırnak'ın Uludere İlçesi kırsalında 14 Mayıs tarihinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve kırsal alanda cenazeleri bekletilen HPG'lilerin cenaze alındığı sırada Cizre'de meydana gelen olaylara ilgili soruların da yönetildiği Uysal'ın, toplantılarda, Newroz kutlamalarında ve cenaze törenlerinde saygı duruşunda bulunması da suç unsurları arasında yer aldı.

Belediye başkanlarıyla birlikte Şırnak ve ilçelerinde son bir haftada gözaltına alınan 63 kişiden 51'i tutuklanmış oldu. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Şanlıurfa’da silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık