Ana Sayfa Urfa Haberleri 3. MİLLETLER ARASI KLASİK TÜRK EDEBİYATI SEMPOZYUMU

3. MİLLETLER ARASI KLASİK TÜRK EDEBİYATI SEMPOZYUMU

Şanlıurfa'da Prof. Dr. Abdülkadir Karahan anısına gerçekleştirilen 3. Milletler Arası Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumu başladı.

Giriş Tarihi: 5 Mayıs 2014 Pazartesi 09:38

3. MİLLETLER ARASI KLASİK TÜRK EDEBİYATI SEMPOZYUMU

Türk Dil Kurumu ve Harran Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Osman Bey Kampüsü'nde gerçekleştirilen sempozyum öncesinde Abdülkadir Karahan anısına hazırlanan fotoğraf sergisinin açılış kurdelesini kesenŞanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve davetliler, sergilenen eserleri gezdikten sonra Fen Edebiyat Fakültesi amfisine geçti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Vali İzzettin Küçük, insanlık tarihinin ilk olarak bilim ve teknoloji ile değil sanat ve edebiyatla yükselişe geçtiğini belirtti.

"Medeniyetin ilk ışıkları edebiyatla parlamıştır" diyerek konuşmasını sürdüren Vali Küçük, "Bizim kültürümüzde de ilk olarak edebiyat kendini göstermiş, ardından da bilimde yükselme yaşanmıştır. Abdülkadir Karahan hocamızın büyüklüğü de buradadır. Onun bütün hayat mücadelesi edebiyatımıza sahip çıkma mücadelesi olmuştur. Kendisini bugün burada rahmetle anıyoruz" sözleriyle konuşmasına son verdi.

Sempozyum, 5-6 Mayıs tarihlerinde Osman Bey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi amfisinde toplam altı oturum şeklinde farklı üniversitelerden gelen akademisyenlerin katılımıyla sona erecek.

Sempozyuma Vali İzzettin Küçük'ün yanı sıra Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Harran Üniversitesi Rektörü İbrahim Halil Mutlu, ŞanlıurfaMilletvekili Zeynep Karahan Uslu, Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Ali Karaçalı, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık