Ana Sayfa Dünya 3 MİLYON MÜSLÜMAN HACI OLDU

3 MİLYON MÜSLÜMAN HACI OLDU

Kutsal topraklarda yaklaşık 3 milyon Müslüman hac farizalarını yerine getirerek hacı oldu.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2012 Cuma 18:06
3 MİLYON MÜSLÜMAN HACI OLDU

Arafat ve Müzdelife'deki vakfe dualarının ardından Mina'daki Cemerat alanında şeytan taşlayan milyonlarca Müslüman Kabe'yi tavaf ederek hac farizalarını yerine getirdi.

Daha sonra Kabe'de kılınan bayram namazında bir araya gelen hacılar kurban kestirip, tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı. Bayram namazı sonrası Kabe'de birbirlerine sarılarak bayramlaşan hacılar sevinç gözyaşları döktü.

Türk hacıların büyük bölümü kurbanlarını İslam Kalkınma Bankası aracılığıyla kestirdi.

Kabe'de cuma namazı

Hac farizalarını yerine getirerek sabah ve bayram namazlarını Mescid-i Haram'da kılan hacılar Cuma namazında da Kabe'de buluştu.


Büyük bir coşkuyla Kabe'ye akın eden milyonlarca Müslüman Mescid-i Haram'a giden tüm yol güzergahlarında trafiğin kilitlenmesine neden oldu.

Mescid-i Haram bölgesinde yer bulamayan binlerce kişi yollarda ve Kabe'nin çevresindeki tünellerde saf tutarak cuma namazını kıldı. Namaz sonrası farklı ırk, dil ve ten rengindeki milyonlarca Müslüman birbirlerine sarılarak bayramlarını kutladı.

İhramdan çıkan hacılar bayramın ikinci ve üçüncü günü de Mina'daki Cemerat alanına giderek küçük, orta ve büyük şeytanı taşlamak suretiyle ibadetlerini yerine getirecekler.

3 milyon 161 bin hacı

Bu arada, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz, bu sene beraberinde üst düzey yetkililer ile hac görevini yerine getirdi.

Hacca gelenlerin bu sene resmi sayısı ise 3 milyon 161 bin 573 olarak belirlendi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık