Ana Sayfa Güncel "3. ULUSAL BİYOSİDAL KONGRESİ"

"3. ULUSAL BİYOSİDAL KONGRESİ"

Harran Üniversitesi'nin ev sahipliğinde dün başlayan, "3. Ulusal Biyosidal Kongresi" Şanlıurfa'da devam etti.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2012 Cuma 17:39

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Yiğit, üzerinde ''anti bakteriyel etkisi var'' ve ''hijyen sağlar'' şeklinde ibare bulunanan her ürünün Sağlık Bakanlığı'nca onaylı olamayabileceğini belirterek, ''Tüketicilerin bu konuda hassasiyet göstermesi gerekiyor'' dedi.


Harran Üniversitesi'nin ev sahipliğinde dün başlayan, ''3. Ulusal Biyosidal Kongresi'' için Şanlıurfa'da bulunan Prof. Dr. Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''biyosidal''ın halk sağlığı alanında kullanılan bütün haşere öldürücü, anti bakteriyel ve kimyasal maddeleri kapsadığını belirtti.


Bu yıl 3'üncüsü düzenlenen kongreyle bilim adamları, biyosidal üreticileri ve bu malzemeleri satanları bir araya getirmeyi amaçladıklarını aktaran Yiğit, aynı zamanda bilgi paylaşımı ve görüş alışverişi yaptıklarını söyledi.


4 ana başlık altındaki 23 birim malzemeden oluşan ''biyodisal''ın içerisinde çok sayıda kimyasal maddenin yer aldığını aktaran Prof. Dr. Yiğit, ''Dezenfektan olarak bilinen malzemelerden tutun da böcek öldürücüler, kemirici öldürücüler gibi bütün bu malzemeler, biyosidal kelimesi altında toplanmış durumda'' diye konuştu.

-Ürünlerde Sağlık Bakanlığı onayı olmalı

Piyasada bulunan çok sayıdaki temizlik malzemesinin üzerinde hijyen ve anti bakteriyel etkisi bulunduğunu belirten ifadelerin yer aldığını aktaran Prof. Dr. Nuri Yiğit, bu ürünleri alırken Sağlık Bakanlığı'nın onayının olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.
Prof. Dr. Yiğit, şunları kaydetti:


''Bu sözcükleri ürünün üzerinde kullanabilmek için Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı olması ve Avrupa Birliği'nden onaylanmış, geçerli bir kimyasal maddenin ürün içerisinde kullanılıyor olması gerekiyor. Piyasada çok sayıda ürün var, üzerinde 'anti bakteriyel etkisi var', 'hijyen sağlar' şeklinde ibare bulunan ürünler var ancak bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı'ndan onayı olmayabilir, 'merdiven altı' olarak tabir ettiğimiz bir metotla üretilmiş olabilir. Bunların iddia ettiği özellikleri göstermesi beklenemez. Tüketicilerin bu konuda hassasiyet göstermesi gerekiyor.''


Harran Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kongrenin Başkan Yardımcı Yrd. Doç. Dr. Şahin Toprak da yoğun katılımla gerçekleştirilen kongre sonunda çıkacak sonuç bildirgesine göre, Türkiye'deki biyosidal ürünlerle ilgili eksiklikleri gidermek ve ''Avrupa Biyosidal Yönetmeliği''ne paralel bir yönetmelik oluşturmak için çalışma yapacaklarını söyledi.

 


YORUMLAR
  • yorum2015-02-22 21:45:25Murat Demircioğlu

    Banyo WC temizleyicimiz sağlık bakanlığı halk sağlığı kurumundan BİYOSİDAL ruhsatlıdır insan sağlığına ve doğaya zarar veren hiç bir kimyasal madde içermez

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Gaziantep'te FETÖ sanığı eski hakime hapis cezası

Gaziantep'te FETÖ sanığı eski hakime hapis cezası

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık