Ana Sayfa Siyaset 3 Y İle Yola Çıktılar 3 Z İle geldiler. Zam Zulüm ve Zindan.

3 Y İle Yola Çıktılar 3 Z İle geldiler. Zam Zulüm ve Zindan.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de 2013 bütçe kanunu tasarısı görüşmelerinde hükümeti eleştirdi

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 19:06
3 Y İle Yola Çıktılar 3 Z İle geldiler. Zam Zulüm ve Zindan.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2013 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde partisi adına yaptığı konuşmada hükümetin ekonomi politikasını sert bir dille eleştirdi.

İşte CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Bütçe hakkı temel bir haktır ve demokrasinin temelidir. Bizde ilk kez Kanuni Esasi ile kabul edildi. Parlamentonun denetimini güçlendirmek için yasa çıkartılmıştır.

Kamu maliye yönetimi TBMM'nin bütçe hakkına uygun yürütülür. Yani bütçe hakkı TBMM'nindir. Yetkililer parlamentoya gelip hesap vereceklerdir. Bütçe nasıl başlıyor? Bir siyasal iktidarın parlamentoya saygı duyması için yasalara uyması zorunludur. Daha önce bu bütçeler parlamentoya gelirken orta vadeli program mayıs ayında açıklanırdı. Bu son yıllarda sürekli geciktiriliyor.

Bu Alet Devrim Niteliğinde!

Sayın Başbakan'a sesleniyorum, bu kürsüye geleceksiniz. Orta vadeli planı niçin 37 gün ihlal ederek açıkladığınızı bize açıklayın. Kesin hesap, TBMM'den çıkan bütçenin ne kadar tutarlı olduğunu gösterir. Sayıştay kamu adına bütçeyi denetler. 1862 yılından beri bu uygulama böyledir. Atalarımızı seviyoruz atalarımızın yaptığı doğru işlere de sahip çıkalım.

Sayıştayın denetimdeki amacı, Türkiye'ye güvenilir ve yeterli bilgi sunulmasıdır. Bir yasa çıktı parlamentodan. Sayıştay bize bütçe yasası geldiğinde bu raporları getirecek. Geldi mi? Gelmedi.. Sayıştay raporları bütçeyle Meclis'e gelmek zorundadır diyor. Bütçe harcamalarının doğru yapılıp yapılmadığını Sayıştay gelip denetleyecek ondan sonra biz oy vereceğiz. Siz nasıl el kaldıracaksınız? Vicdanlarımızı kilitlemeyelim. Burada oturan hükümet görevini yapmıyor. Rapor yok bunu oylayın onaylayalım. Benim AKP'li askerlerim var deyip nasıl olsa geçiririm diyorlar. Sayıştay yasasında değişiklik yaptınız. o kanun hükmünde kararnameyi çıkarırken siz sayıştaya sordunuz mu sormadınız mı? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı görüşülüyor burada. Kamu harcamalarını meclis adına denetleyen kurumun raporunu meclise getirmiyorsunuz.

Parlak tabloları gazetelerden okuduk. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Bakanlar Kurulu'nun karnesini çıkaracağım size. Sayın Başbakan siz Niğde'deye gittiğinizde patatesin fiyatını sordunuz mı? Siz saman ithal ettiniz. Siz 21. yüzyılın Türkiye'sinde saman ithal ettiniz. Bizim meramız mı yok. Hollanda Konya'dan küçük bir yılda 80 milyar dolarlık tarım ihracatı yapıyor. Tarımı da öldürdük. 2002 yılında tarımda kullanılan arazi miktarı 3 milyon hektar azaldı. Balıkesir'e besicilere gidin. İşsizlik.. Türkiye'nin en temel sorunlarından biri işsizliktir. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır.

2000 yılında işsizlik yüzde 7'ydi. 2012 8.8. Hani ekonomi büyüyordu. Eğer büyüme köpüklü büyümeyse o ayrı. İşsizlik nasıl çözülür ona da geleceğim. 10 yıldır bu ülkede işsizlik kol geziyor. Sayın Başbakan işsizliğe mucize bir çözüm buldu. Her işveren bir işçi alırsa bu sorun çözülür. Sayın Başbakan size bu öğüdü kim verdi merak ediyorum. İntiharlar artıyor niye artıyor o zaman? Atama bekleyen öğretmenler var niye bekliyorlar. Hızlı büyüme.. AKP döneminde ekonomi öyle bir büyümüş ki kimse yetişememiş. 2 dünya savaşı darbeler falan hepsini topla 5.2 büyüme. Sizin döneminizi alıyorum bu rakamın altında. Büyüme mucizemiz bu değerli arkadaşlarımız. 2003-2012 yılında bizimle aynı kulvarda yürüyenlerin büyüme ortalamsı yüzde 6.4. Biz yüzde 5.1. Bugün büyüme silahları geldi. Beklentinin çok altında. Bu rakam hükümetin başarısız olduğunu gösteriyor.

2002'de doğan her çocuk 1963 dolar borçla doğuyordu. Sizin devri iktidarınızda 4 bin 320 dolar borçla doğuyor. VAtandaşın kredi kartı borcu 68 milyar liraya çıktı. Sadece bu mu vatandaşların çektiği kredi borçları var 187 milyar TL. Hükümet ne yaptı icra dairelerinin sayısını arttırdı.

Devri iktidarınızda 20 milyon icra dosyası oluştu. Bu konuda evet başarılısınız. Bir ekonominin büyümesinin temelinde üretim vardır. Tüketim odaklı değil üretim. Bunu yapmazsanız işsizliği çözemezsiniz, dünyada söz hakkına sahip olmazsınız. Üretimin önündeki engelelri ortadan kaldıracaksınız. 7 kez mali af çıkardınız. Vatandaş devlete olan borcunu ödeyemiyor. Onları çıkardınız neden şantaj olarak kullandınız. Beyanını artır yoksa hesabını inceleyeceğiz. Devlet vatandaşına şantaj yapmaz. Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ikinci ülkeyiz. Diğer ülkeler yüzde 33 avantajla başlıyor. Polonyalı yüzde 12 daha avantajlı. Sayın Başbakan ve ekibinin kullandığı bir cümle var 2023'e rekorla gireceğiz. Biz 1987 yılında 14. büyük ekonomiydik. Şimdi 17. büyük ekonomiyiz. Neden geriye gidiyoruz? Siz rakiplerinizi de kıyaslayacaksınız. Kimin döneminde geriledik.

Bir başbakan yardımıcısı şunu söylüyor: Türkiye'nin mevcut üretim planlamasıyla 2023 mhedefine ulaşması asla mümkün değildir. Bu politikayla siz bunun yakalayamazsınız. Bir çok konuda önemli adımlar attık diyor ama eğitimde kaliteyi arttıramadık diyor. Nicelik olarak iyiyiz ama nitelik konusunda uzun bir yol alacağız diyor. Doğrulara her zaman doğru dedik. Ekonomiyi bilimden ayrırsanız doğru bir yola giremezsiniz. katma değerli ürünlere yatırım yapmalısınız. Teşvik politikanızı buna göre yapmalısınız. 2002'de toplam ihracatımız içindeki katma değerli ürünlerin oranı yüzde 6. 2012 yılında yüzde 2'ye düştü. Üniversiteleri ne hale getirdiniz. Üniversiteyi konuşturmazsanız orada nasıl bilim olur. ARa malını ithal ediyoruz. Siz Türk lirasını şişirirseniz ara mal ithalatını cazip hale getirirsiniz.

Geliyorum cari açık konusuna. Türkiye 2011'de en yüksek cari açığı veren ikinci ülke oldu. Bu ekonomik politika ile bu cari açıkla bu tren yürümüyor diyorlar. Ekonomi şimdi soğutuluyor. Bir ülke üretmeden tüketiyorsa hasar görür. Dışarıdan sıcak para geliyor durumumuz iyiyiz diyor.

Bir ingiliz bankacı 1 milyon dolarını Türkiye'de değerlendirseydi bir yılda 200 bin dolar gelir elde ediyor. Bir esnaf bu parayı kazanabiliyor mu, esnafta dolar ne arara. 1979'dan 2003'e kadar Türkiye'nin bütçesinden ödenen faiz 134 milyar. 2003-2012 arasına 450 milyar lira faiz ödemişiz. 450 milyar lirayı kimin parasıyla ödediniz. Buna ne denir tefeci ekonomisi deniz. Londrada oturan adam kazanıyor. 2011'in aralık ayında İMKB'ye 1 milyar dolar gönderen birisi 3 aralık 2012'de 1 milyon 544 bin dolar elde ediyor. Hangi sanayici kazanır? Sıcak para spekülatörlerine para gönderiyorlar. Aynı bankacı bu parayı Rusya'ya gönderseydi 93 bin dolar kazanacaktı. Bu adamlar Türkiye'yi sevmesin de kim sevsin?

Türkiye Alla'ın verdiği gelipte yerleştiğimiz jeopolotik bir konum. Sayın Başbakan sana bir sorum daha var. Bu durumda bizim kadar Rusya'ya bağlı bir ülke daha var mıdır?

Sayın Başbakan Rusya'ya bir yılbaşı gezisi yaptınız. Karadenizde Avrupa'ya doğalgaza izin verdiniz? Niye verdiniz bu izni? Ne yaptınız biliyor musunuz? Nabucco'yu çöpe attınız.

İçime sindiremediğim Türkiye'ye yakışmayan bir sözü duyduğum için de kendimi çok kötü hissettim. Bir Rum bakan çıkıp dediki arama yaparız kime ne bundan'. Biz ne yaptık Piri Reisi gönderdik. Allah aşkına Türkiye'yi bu duruma düşürmek bizim büyüklüğümüze yakışır mı?

Komşularımızla sıfır sorun olacaktı. Şimdi ne oldu? Hepsiyle düşman olduk.

Sicili bozuk bir yürütme organı bu ülkenin başına dert açar. Askerlerimizin başına çuval geçirdiler ne yaptılar? Gazeteciler soruyor nota verecek misiniz? Ne notası müzük notası mı diyorlar. Siz İsrail'le3 kapalı kapılar arasında nasıl bir pazarlık içindesiniz?

Sayın Başbakan kürsüye gelip özür dileyeceksiniz. Türkiye toprakları NATO'nun toprakları değildir. Bu parlamentoda 8 milletvekili tutuklu. Oturduk konuştuk Meclis Başkanıyla. Benim bildiğim söz namustur. Bu imzaladığımız protokolün metnidir. Sayın Başbakan Pınarhisar Cezaevine giderken adalet istiyorum dedi. Toplumun büyük bir kısmı bu isyanı duymadı. Biz yasayı değiştirdik geldi başbakan olarak koltuğuna oturdu. 8 vekilin seçimlere girme yasağı yoktu ama başbakanın vardı. Karar resmi gazetede yayınlandı. Bu demorkasi ayıbının giderilmesi lazım. Sakin ola ki biz davalar devam etmesin demiyoruz. Ama mahkum edilmemişlerdir. Parasız eğitim isteyenlerin hapiste olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Gittiğiniz herhangi bir ülkede basılmamış kitaba yasak getirildiğinizi gördünüz mü? Cumhuriyet bayramı. BAyram kutlaması için izin istenmez. Vay efendim siz misiniz bayram kutlayan biber gazına müracat. Böyle demokrasi olmaz.

Daha önce statlarda bayram kutlanır mı dediniz şimdi de sokak kutlamalarını yasaklıyorsunuz. Eğer orada sağduyulu polislerimiz olmasaydı ortalık kangölüne dönerdi.

Uluderenin sorumlusu arkanızda oturanlardır. Sınır ötesi operasyon yapma yetkisi Meclis'e ait. Meclis yetkiyi hükümete verdiler. Onlar da gittiler 34 vatandaşımızı imha ettiler. Ben doğmadan önce yaşanan olayı bana soruyorsun sonra da senin yaptığın katliamı söyleyince kızıyorsun. Bu hükümet halkına parlamentoya hesap veren hükümet değildir. Gazeteciler konuşamıyor 76 gazetecinin hapiste olduğu başka bir ülke yok. Neymiş o teröristmiş. Düşünce açıklayan insana ne zamandır terörist diyoruz.

Düşünce özgürlü hayatı ve dünyayı sorgulamaktır. İktidarları sorgulamaktır. İktidarın her dediği doğrudur dediğiniz zaman orada iktidar bitiyor. O sayıştay raporu gelmeden kesin hesap yapılamaz.

Yürütme organı ve Başbakan defalarca sivil iktidardan bahsettiler. SAyın BAşbakan 12 Eylül darbe hukukunu değiştirmeye var mısın? Varsan gel tamamını değiştirelim. Ama siz darbe hukukunun arkasına saklanırsanız olmaz. Yüzde 10 barajını yani Kenan Evren'in getirdiği yasanın arkasına niye saklanıyorsun. Demokrasi budur işte arkadaşlar. Ben darbeye karşıyım diyemn Başbakan kendisine muhtıra veren Paşa'ya üstün hizmet madalyası veeriyorsun. Bir de zırhlı araç vereceksin. SEvsinler böyle darbeye karşı gelen paşayı. Bu bütçe halka bir şey vermiyor.

Bu hükümet döneminde mazota yüzde 208 oranında zam yapıldı. Pek çok şeye zam yapıldı. memura gelince 4+4. Emekliye gelince 3+3. Dolmuş ücreti yüzde 183. Siz hiç bir siyasi iktidarının milli gelirden size pay vermeyeceğim dediğini duydunuz mu? Bu bir demokrasi ayıbıdır. Esnaf geçinemiyort yüzde 15 maaşından kesiliyor. Siz hiç çalışan ülkenin cezalandırıldığı başka bir ülke gördünüz mü?

Bir bütçenin parlamentoda ayrıntılı tartışılması lazım. İktidar muhalefet ayrımı yapmadan artılar ve eksilerin söylenmesi lazım. 3y ile yola çıktılar 3z ile geldiler. Zam zulüm ve zindan.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık