Ana Sayfa Urfa Haberleri 30 Bin İnsan Susuz Kalacaktı

30 Bin İnsan Susuz Kalacaktı

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu; “Eğer su ve kanalizasyon şebekesini yenilemeye başlamasaydık, sit alanında yaşayan yaklaşık 30 bin insanımız şebeke tamamen çürüyeceği için 5 yıl sonra sağlıklı su alamayacaktı “dedi.

Giriş Tarihi: 21 Temmuz 2011 Perşembe 09:15
30 Bin İnsan Susuz Kalacaktı
Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü, “Mardin Merkez Sit Alanı İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmursuyu İnşaatı Yapım İşinin yaklaşık olarak 12 milyona mal olacağını söyleyen Başkan Ayanoğlu proje kapsamında 100 kilometre uzunluğunda su ve kanalizasyon borusu döşeneceğini söyledi.  60 yıl önce 1950 yılında döşenen ve tamamına yakını çürümüş durumda olan sit alanında ki su ve kanalizasyon şebekesinin sık sık arıza verdiğini ifade eden Başkan Ayanoğlu; “60 yıllık şebeke; taş kanallar, büz borular ve asbest borulardan oluştuğundan sık sık kanallar patlamakta ve tıkanmalar meydana gelmekteydi.60 yıl önce döşenen su ve kanalizasyon borularının tamamı çürümüş durumda. Şebeke mevcut haliyle ihtiyaca cevap verememektedir.Evlere verilen suyun yüzde 60’ı delik deşik olmuş borular yüzünden boşa akmakta bunun sonucunda vatandaşlarımız yeteri düzeyde su alamamaktaydı. Sık sık meydana gelen arızalar yüzünden sokaklar sürekli kazılıyor bu da tarihi dokunun zarar görmesine neden oluyordu.”şeklinde konuştu.
 Projenin yaklaşık 12 milyona mal olacağını ve Mardin tarihinin en büyük ve en zorlu altyapı projesi olduğunu söyleyen Mardin Belediye Başkanı; “Mardin Sit Alanı Su ve Kanalizasyon Şebekesi yenilendiğinde halkımız daha temiz ve daha sağlıklı suya kavuşacak. Arızalar asgariye ineceğinden sokaklar sık sık kazılmayacak. Sızıntılardan dolayı vatandaşlarımız rahatsız olmayacak ve tarihi doku zarar görmeyecek Mardin Sit alanına; yeterli, sağlıklı ve kaliteli su verilebilecek.Arızalar asgariye ineceğinden sık sık yaşanan su kesintileri sona erecek.Yeraltına 100 yıl ömrü olan borular döşeneceğinden, bizlerin ve çocuklarımızın gelecekte yaşayabileceği sıkıntılar ortadan kalkacaktır.”dedi. Başkan Ayanoğlu, altyapı çalışmaları sırasında oluşabilecek tüm sıkıntıların geçici  olacağını  ifade ederek şöyle konuştu; “Şebeke yenileme çalışması yapılan sokaklar geçici olarak toprak olacak, yaz mevsimi nedeniyle evlerimiz her zamankinden daha fazla toza maruz kalabilecek. Kışın sokaklarımız çamur içinde kalabilecek. Çalışma süresince evlerimize geliş-gidişlerde biraz daha sıkıntı yaşayabileceğiz.Çalışma nedeniyle bazı sokaklarda rutin dışında su kesintileri oluşabilecek. Sokaklarda küçük iş makinaları kazı yapacağından, çalışma süresince daha fazla gürültüye maruz kalabileceğiz. Ama tüm bu sıkıntılar geçici olacaktır. Oluşabilecek arızalara anında müdahale etmek için. Ekiplerimiz sürekli sahada olacaktır.”(gapha)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Motorsiklet zinciri parmaklarını koparttı

Motorsiklet zinciri parmaklarını koparttı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık