Ana Sayfa Dünya 30 Yıllık Diktatörlüğün Sonu

30 Yıllık Diktatörlüğün Sonu

Mısır'ın devrik devlet başkanı Hüsnü Mübarek hakim karşısında

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2011 Çarşamba 14:00
30 Yıllık Diktatörlüğün Sonu
30 yıllık iktidarının ardından Tahrir Meydanı'nda başlayan isyanlar, Mısır'ın devlet başkanı Mübarek'i koltuğundan etmiş ve ülkede bir geçiş hükümeti kurulmuştu.

Servetine de el konan Mübarek, şimdi mahkemede ve yargılaması başladı. İronik olan ise Hüsnü Mübarek'in Mısır'ın başkenti Kahire'de kendi adını taşıyan akademide yargılanıyor olmasıydı. Pazar günü mahkeme celbini alan Mübarek, tedavi gördüğü Sharm El Şeyh'den Kahire'ye ambulans helikopterle getirildi.

Mübarek rahatsızlığı nedeniyle mahkeme salonunda hasta yatağıyla yerini aldı. Fakat Mübarek, iktidarı döneminde siyasi tutuklulara yapılan uygulamada olduğu gibi hasta yatağında olmasına rağmen demir kafesin arkasında hasta yatağıyla yer aldı.

Mübarek 850 göstericinin öldüğü protesto gösterileri sırasında aşırı güç kullanımı emri vermekle suçlanıyor. Eğer Mübarek suçlu bulunursa idam cezası alabilir.

Mübarek ile birlikte oğulları Alaa ve Cemal ile eski İçişleri Bakanı Habib El Adli ve 6 üst düzey polis yetkilisi göstericilerin öldürülmesi ve yolsuzluk suçlarından yargılanıyor.

SOKAKLARDA MÜBAREK HAREKETLİLİĞİ
Bu arada, Mübarek yanlıları ve karşıtları mahkeme salonu dışında gösteri yapıyorlar.

Muhalifler Mübarek aleyhine sloganlar atar ve idamını isteyen dövizler taşırken, Mübarek yanlıları da eski cumhurbaşkanına destek verdiler.

Polis akademisinin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekiyor.

İlerleyen saatlerde ise Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yargılanacağı polis akademisinin önünde, Mübarek yanlılarıyla karşıtları arasında çatışma çıktı.

Görgü tanıkları, olayda yaralananlar olduğunu söylediler.

Bu arada, zaman zaman Mısır polisinin göstericilere müdahale ettiği gözleniyor.

Polis, muhaliflerin Mübarek yanlılarıyla temas etmesini engellemeye çalışıyor.
Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık