Ana Sayfa Sağlık 31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ

31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ

Sigara ve tütün kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2015 Salı 12:33
31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ

Sigara ve tütün kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın; ölümler, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kanserojen olduğu bilimsel bir gerçektir. Dünyada başlıca tetikleyicisi sigara ve tütün kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısı yılda 7 milyon, yeni oluşan vaka sayısı 11 milyondur.

Ülkemizde de tütün mamulleri kullanımı önemli bir halk sorunu olmaya devam etmektedir. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında sigara tüketiminde 3’üncü sırada, dünya ülkeleri arasında da 7’nci sıradadır. Türkiye’de 2020 yıllarında kanser vakalarının % 24 artış göstereceği tahmin edilmekte, bu nedenle sigara kullanımının önlenmesine yönelik mücadelenin önemi her geçen gün artmaktadır.

İlimiz bünyesinde İl ve İlçe Tütün kurulları yapılmakta olup sigaranın kapalı alanlarda kullanımının önüne geçilmesi için gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu tedbirlerden birisi de Halk Sağlığı Müdürlüğümüz, Belediyeler ve Emniyet Müdürlüğü’nün katılımıyla oluşturulan denetim ekiplerinin il genelinde gerçekleştirdiği Dumansız Hava Sahası denetimleridir. İlimiz genelinde Dumansız Hava Sahası Denetimleri sürekli ve titizlikle devem etmektedir.

Dumansız Hava Sahası Uygulamasının etkili olabilmesi için halkımızın kapalı alanlarda sigara içmemeye özen göstermesi, sigara içilen mekânları ALO: 184 ihbar hattına bildirmeleri gerekmektedir.

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Alo 171 hattını arayarak gerekli yardımı alabilirler. İlimizde bulunan Şanlıurfa Mehmet Akif İNAN Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Balıklıgöl Devlet Hastanesi ve Viranşehir Devlet Hastanesinde faaliyet gösteren sigara bırakma polikliniklerine başvuru yaparak sigarayı bırakma konusunda gerekli tedavi ve desteği alabilirler.

Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde tüm dünya ülkelerinde her yıl 31 Mayıs günü ‘‘Dünya Sigarayı Bırakma Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Bu amaçla İlimiz Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şubesi tarafından 25-31 Mayıs Sigara Bırakma Farkındalık Haftası ilan edilmiş olup, toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla Balıklıgöl’de stand kurulup halkın bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Hasta çocuklar akülü araçla ameliyathaneye gidecek

Hasta çocuklar akülü araçla ameliyathaneye gidecek

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık