Ana Sayfa Urfa Haberleri 32 YILLIK HUSUMET BARIŞLA SON BULDU

32 YILLIK HUSUMET BARIŞLA SON BULDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde arazi anlaşmazlığı nedeniyle aralarında 32 yıldan beri anlaşmazlık bulunan iki ailenin fertlerini barıştırdı.

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2012 Pazartesi 21:36
32 YILLIK HUSUMET BARIŞLA SON BULDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde arazi anlaşmazlığı nedeniyle aralarında 32 yıldan beri anlaşmazlık bulunan iki ailenin fertlerini barıştırdı.
Bakan Çelik, Şanlıurfa'daki temaslarının ardından beraberindekilerle Siverek ilçesine bağlı Tutumlu köyüne geçerek, Özeyranlı ve Milli aileleri arasında 1980 yılından bu yana devam eden anlaşmazlığın sona erdirilmesi dolayısıyla düzenlenen barış yemeğine katıldı.
Böyle bir organizasyonda yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çelik, İslam dinin temel özellikleri arasında barış kavramının bulunduğunu, herkesin mensup olduğu dinin gereklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
Bakan Çelik, Şanlıurfa'ya dostluk ve barışın yakıştığını ifade ederek, Türk milletinin de farklılıkları içine sindiren bir millet olduğunu dile getirdi.
''Türk müsün- Kürt müsün- Arap mısın- Alevi misin- Bizim milletimiz bu ayrılıklardan dolayı birbirine düşman olmamıştır, olmaz. Çünkü farklılığı insan merkezli olarak değerlendiriyoruz'' diyen Faruk Çelik, bütün sorunları barış ve kardeşlik içerisinde çözmek gerektiğini kaydetti.
Hak aramanın yolunun terör olamayacağına değinen Bakan Çelik, şöyle devam etti:
''Hak aramanın yolu, en temel hak olan insanın yaşam hakkını elden alarak olamaz. Kesinlikle yol terör yolu değildir, tek yol, dostluk, kardeşlik ve barış yoludur. Ülkemiz demokratik bir ülke, siyaset var, bu milletin tercihleri var. Bu tercihler çerçevesinde siyasette bir çözümdür. Gidip konuşacaksınız, koklaşacaksınız, anlaşacaksınız, dertleşeceksiniz, çözüm üreteceksiniz. İçinizden çıkmış bir milletvekiliniz ve kardeşiniz olarak istirham ediyorum, enerjimizi yanlış yerlerde kullanmayalım, kalkınmada, dostlukta ve barışta kullanalım. Aksi takdirde yanlış yollarda kullanınca silah tüccarları sevinmektedir. Onların kasaları dolmakta, mazlumun ahı ise gökleri inletmektedir.
Etrafımızdaki komşu devletlerde ve dünyanın hiçbir yerinde huzur yok. Ama Türkiye'de hizmet ve huzur var. Ama huzuru bozmak isteyenlere karşı yek vücut durmamız gerekiyor. Neden biliyor musunuz- Bayrağımızda herkesin kanı var, herkesin kanı bu bayrakta temsil ediliyor. Bu vatanı ve bayrağı birlikte şekillendirdik.''
Konuşmaların ardından Milli ve Özeyranlı ailelerinin büyükleri, Bakan Çelik'in yanında tokalaşarak, aralarındaki husumete son verdiklerini ilan etti.
İl Müftüsü Ramazan Tahiroğlu'nun yaptırdığı duanın ardından aileler aynı sofrada barış yemeği yedi.
Bakan Çelik, buradaki programının ardından karayoluyla Diyarbakır'a hareket etti.
Siverek ilçesinde Milli ve Özeyranlı aileri, arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle 1980 yılında başlayan arazi anlaşmazlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Faruk Çelik, AK Parti Şanlıurfa Miletvekili Kasım Gülpınar ile kanat önderlerinin girişimiyle barıştırıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Şanlıurfa’da silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık