Ana Sayfa Türkiye 34 Yıl Sonra, Akın Akın Taksim'e

34 Yıl Sonra, Akın Akın Taksim'e

Sendikalar, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve emekçiler, 1 Mayıs'ı, Taksim Meydanı'nda 1 milyon kişiyle kutlamayı planlıyor...

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2011 Pazar 13:14
34 Yıl Sonra, Akın Akın Taksim'e
1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları başladı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Taksim'e çıkan bölgelerde toplanan işçiler, Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Meydana doğru yürüyüşe geçen ilk kortej İnönü Stadı'nın önünde toplanan Türk-İş, Hak-İş ve Memur-Sen oldu.

Şişli'de toplanan DİSK ve meslek odaları da yürüyüşe geçti. Bu kortej Radyo evinin önünde polis tarafından kurulan arama noktasından geçtikten sonra TaksimMeydanı'na giriş yapacak.

Taksim Meydanı'ndan fotoğraflar için tıklayın

KESK önderliğinde Şişhane tarafından yürüyecek kortej ise toplanmaya devam ediyor. Bu kortej meydana Tarlabaşı'ndan giriş yapacak. KESKkortejinin önünde Türkiye'de kullanılan 6 dilde yazılmış "Yaşasın 1 Mayıs" pankartı olacak.

Habertürk 1 Mayıs Özel'i İzlemek İçin Tıklayın

Meydandaki ses düzeni ve diğer organizasyonların hazırlanması da tamamlandı.

İstanbuldaki kutlamaların güvenliği için toplam 39 bin 200 polis görev yapıyor.

 

Yiğit Bulut Taksim Meydanı'nda

 

KEMAL KILIÇDAROĞLU KATILMIYOR
Türk-İş kortejinde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi'de (CHP) meydana doğru yürüyüşe geçti. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Taksim'deki kutlamalara katılmayacağı, Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da olduğu belirtildi. Şişhane tarafından yürüyüşe geçecek olan KESK önderliğindeki grupta ise Barış ve Demokrasi Partisi'de (BDP) bulunuyor.

Ankara Barosu Başkanı Feyzioğlu da Taksim'de

1 MAYIS 1977'DE KATLEDİLENLER KAZANCI YOKUŞU'NDA ANILDI
Sendika ve meslek odaları ile sivil toplum örgütlerinden oluşan bir grup ise 1 Mayıs 1977'de katledilen işçiler için Kazancı Yokuşu'nda bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve yokuşa çiçekler bıraktı.

 

Harbiye'de küçük çaplı gerginlik

MUSTAFA KUMLU: "1977 OLAYLARI AYDINLATILMALI"
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ise yaptığı açıklamada, seçime hazırlanan siyasi partilere ve siyasilere seslenerek, "Taksim Meydanı'ndan yükselen sese kulak verin" dedi. Kumlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Kaybettiğimiz canlara bir borcumuz vardır ki, o da 1977'de yaşanan acı olaylara sebep olanların belirlenip adalete teslim edilmesidir. Bu borç, Türk demokrasisi üzerinde 34 yıldır bir kara lekedir.

Barış ve kardeşliği savunuyoruz. Savaştan yana politikalara destek vermeyiz. Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasıı istiyoruz. Daha fazla demokrasi istiyoruz. Siyasileri TaksimMeydanı'ndan yükselen sese kulak vermeye çağırıyoruz. Taksim ve 1 Mayıs şehitlerini anıyoruz. Emekçilerin 1 Mayıs Dayanışma Günü'nü kutluyoruz."

EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN:  ''HER ŞEY İYİ GİDİYOR''
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde yaptığı açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün şölen şeklinde hep birlikte kutlandığını ifade ederek, kutlama programına ilişkin her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

Miting alanındaki yerleşimleri, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının yapacağını vurgulayan Çapkın, ''Biz çevrede olacağız, çok görünmeyeceğiz, ama her yerde olacağız. Dağılım için de her türlü güvenlik tedbirini aldık. Şölen şeklinde, iyi bir bayramın, geçen yıl ki gibi en iyi şekilde kutlanacağına inanıyoruz. Ben şimdiden bütün işçilerin, emek ve dayanışma gününü kutluyorum'' dedi.

DİSK, HAK-İŞ VE KESK KORTEJLERİ TAKSİM MEYDANI'NA ULAŞTI
DİSKKESK ve HAK-İŞ kortejleri Taksim Meydanı'na ulaştı. Binlerce işçi Taksim Meydanı'na giriş yapıyor. Meydanda coşkulu bir kalabalık var. Meydana girmek üzere yürüyen de binlerce işçi var. 

Bu arada, Tepebaşı'nda oluşturulan KESK kortejinde BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de yer aldı. Önder, ''Tüm işçilerin ve emekçilerin bayramı kutlu olsun. 1 Mayıs'ın bizim açımızdan iki önemi var. Malum 1 Mayıs işçi bayramı, bu uğurda verdiğimiz mücadeleyi kazandık. Taksim, işçilere kapatılmıştı, direne direne geri aldık. İkinci önemi de diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir arada bayramımızı kutluyoruz'' diye konuştu.

ÇELEBİ VE SARIGÜL'DE MEYDANDA
DİSK üyeleri Taksim Meydanı'na ulaşırken eski DİSK Genel Başkanı ve CHP milletvekili adayı Süleyman Çelebi de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelebi, ülkemizdeki iş kazalarına dikkat çektikten sonra şunları söyledi: "Bugün Türkiye'nin en temel sorunu işsizlik ve yoksulluk sorunu. İşsizlikte Avrupa ikincisiyiz ve yoksullukta dünya üçüncüsüyüz. Bugün hala ülkemizde 12-13 saatlik çalışma süreleri devam ediyor. Bugün 1 Mayıs'ın esas doğuşunun nedeni 8 saatlik iş gücü elde etmek. Bu uzun saatlik çalışmalar 8 saate çekilirse, o zaman 1 Mayıs rahatlıkla anlamına ulaşır. Bugüne kolay gelinmedi, ağır bedeller ödendi. Bugün özgürce bir kez daha Taksim'e çıkıyor olmak bizim için ayrı bir anlam kazandı. İşçilerin bu mücadelesi karşısında saygıyla eğiliyorum."

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise, "Bütün demokratik ülkelerde 1 Mayıs coşkuyla kutlanıyor. Bugün de ülkemizde Taksim Meydanı'nda bütün sivil toplum kuruluşları ve sendikalar demokratik taleplerini gündeme getirecekler. Böylece barış ve hoşgörü içerisinde sonuçlanmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

TAKSİM ÇİÇEK AÇTI
Taksim Meydanı'na dört koldan giren işçiler meydanı hınca hınç doldurdu. Meydana halen girmeyi bekleyen binlerce işçi var. Meydandaki yüzlerce ve rengarenk pankart, bayrak ve flama da Taksim Meydanı'nı çiçek bahçesine çevirdi. Şu anda meydanda şarkılar çalınıyor. 1 Mayıs sahnesinden bu yıl ilk kez Kürtçe parça da çalındı.

HARBİYE'DE KÜÇÜK ÇAPLI GERGİNLİK
Meydana girmek için Harbiye yönünden gelen ve tek tip kıyafet giydikleri görülen bir grup arama noktasında polisle gerginlik yaşadı. Polise arama yaptırtmak istemeyen bu grupla polis arasında itişmeler yaşansa da olay daha fazla büyümeden sona erdi.

OYUNCULAR SENDİKASI TAKSİM'DE
Yaklaşık bir ay önce kurulan Oyuncular Sendikası'nın üyeleri de, "Şimdi başrol dayanışma" yazılı pankartlarla 1 Mayıs kutlamaları kapsamında Taksim'e yürüdü. DİSK'in kortejinde yer alan ve aralarında Mustafa Alabora, Mehmet Ali Alabora, Janset ve Şebnem Sönmez'in de bulunduğu çok sayıda oyuncu, Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Oyuncular Sendikası üyeleri yürüyüş sırasında "Şimdi başrol dayanışma" yazılı döviz ve pankart taşıdı.

ANKARA VE İZMİR'DE KUTLAMALAR ÖĞLE SAATİNDE
Ankara ve İzmir'de yapılacak olan 1 Mayıs kutlamaları öğle saatlerinde başlayacak. Ankara'daki kutlamalar saat 14:00'da Sıhhiye Meydanı'nda. İzmir'deki kutlamalar ise 13:30'da Gündoğdu Meydanı'nda yapılacak. Diyarbakır'daki kutlamalar ise Dağkapı'da olaysız olarak devam ediyor.(HT)

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık