Ana Sayfa Eğitim 39 bin okulun hesaplarına inceleme

39 bin okulun hesaplarına inceleme

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 21 Temmuz'da bir genelge yayınlayarak kayıt yaptırma ve diplomaların verilmesi sırasında okulların "bağış" adı altında ücret almamalarını istedi.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2011 Perşembe 09:47
39 bin okulun hesaplarına inceleme
Dinçer, verdiği talimatı da takip edeceğini duyurdu ve olayla ilgili soruşturmaların başlatılacağını açıkladı. Konu hakkında önceki hafta bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun da söz konusu olaylarda okul yönetimlerinin zan altında bırakılacağını söylemişti20 Eylül'de ise MEB Rehberlik ve Denetim Başkanı Muzaffer Doğan'a bir emir gönderen Dinçer, genelgeyi hatırlatarak, kayıt parası alındığı yönünde bakanlığa ihbarların geldiğini hatırlattı. Yazıda, 30 Eylül'e kadar bu konuda inceleme yapılması, genelgeye uymayanlar hakkında soruşturma açılması istendi. Bakan Dinçer'in talimatı üzerine özel okullar, yabancı okullar, azınlık okulları ve uluslararası okullar haricinde inceleme başlatıldı. Türkiye genelindeki 39 bin 477 okulun bütün hesapları geçen hafta sonuna kadar incelendi. İncelemede 3 bin eğitim müfettişi görev yaptı. Kayıt parası alan müdürlerin belirlenmesi için 2011-2012 eğitim-öğretim yılı hesapları masaya yatırıldı. İnceleme önceki yılları kapsamadı.

İncelemelerin büyük kısmı tamamlanarak onay için valiliklere gönderildi. İstanbul'da 2 bin 86 okuldaki inceleme tamamlanarak rapor haline getirildi.İSTANBUL’DA DENETİMLER BAŞLADI

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, Bakanlığın 5 günde Türkiye'deki bütün okulları incelemelerini istediğini belirterek, "İlk kez böyle bir şey oluyor. İstanbul'da 1 günde 150 müfettişle, 20 bin velinin ifadesini almamız istendi. Bunu yapamayacağımızı Valiliğe bildirdik. Sırf vakit darlığından dolayı bütün okullara soruşturma açıldı. Bakanlık, hem ödenek göndermiyor hem de bağış alanı suçluyor. Bakanlık ödenek göndermesine rağmen müdürler para alsaydı, Bakanlık haklı olurdu. Müdür ne yapsın? Okulu pislik mi götürsün? Bu soruşturma yıllarca sürer" dedi.OKUL YÖNETİCİLERİ TÖHMET ALTINDA KALDI

Konu ile ilgili önceki hafta bir açıklama yapan Eğitim Bin Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun ise Bakan Dinçer’in göreve gelir gelmez çok sert ifadeler kullandığını belirterek “Sayın Bakan, okul yönetimlerini töhmet altında bırakmıştır. Biz Eğitim-Bir-Sen olarak devlet okullarında parasız eğitim yapılmasının zorunluluk olduğunu ve durumun yasal güvence altında olduğunu yılladır haykırıyoruz. Tüm bunlara rağmen bugüne kadar Bakanlık, Anaokulları ve İlköğretim Okullarına hiçbir ödenek ayırmadığı halde velilerle okul yöneticilerini karşı karşıya getirmiş, televizyon ekranlarından velilere; “Kesinlikle hiçbir para vermeyin, isteyen olursa haberimiz olsun” deyip, ardından okullara velileri ikna etmenin yolunu bulun diyerek kendilerini ak, okul yöneticilerini tüm fedakarlıklarına rağmen kara ilan eden uygulamalara imza atmışlardır. Bu kandırmaca yetmezmiş gibi, şimdi tüm il eğitim denetmenlerine görev verilerek okulların aile birliği hesapları kontrolden geçirilerek, bağış kaydı yapılan okullarla ilgili soruşturma açılabileceği bilgisi okul müdürlerinin canını sıkmaktadır. Denetlenebilirlik, bir kurumun güvenirliğinin ilk şartıdır. Şu an şikayetçi olunan konu bu hesapların incelenmesi değildir. Sorun şurdan kaynaklanmaktadır: bir okulumuz sene başında aldığı bağışları aile birliği hesabına işlememişse incelemelerden temiz şekilde çıkarken, aldığı bağışları muntazaman aile birliği hesaplarına işleyen ve bankaya yatıran okullarımız emre itaatsizlik yapmış sayılmaktadırlar” diyerek olayda eğitim camiasının sıkıntı yaşayacağını dile getirmişti. (İPEKYOL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık