Ana Sayfa Siyaset 4 ESKİ BAKAN YÜCE DİVAN'A GİTMİYOR

4 ESKİ BAKAN YÜCE DİVAN'A GİTMİYOR

Meclis Soruşturma Komisyonu 4 eski bakanın Yüce Divan'da yargılanmasını reddetti.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2015 Pazartesi 18:48
4 ESKİ BAKAN YÜCE DİVAN'A GİTMİYOR

Meclis Soruşturma Komisyonu eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış'ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle Yüce Divan'a gönderilmeleri talebini reddetti. Komisyon'un AK Partili 9 üyesi ret oyu verirken, muhalefetten 5 üye ise Yüce Divan'a sevk yönünde oy kullandı.

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü "Her iddia her isim tartışıldı. Herkes her isimle ilgili görüşlerini söyledi ve oyunu belirledi. Dördünü ayrı ayrı değerlendirerek oy kullanıldı. Komisyondaki oylama açık yapıldı. Genel kuruldaki oylama gizli olacak. Her üye görüşlerini söyledi. Bundan sonra biz komisyon raporunu 9 Ocak'a kadar Meclis Başkanlığı'na sunacağız. Başkanlık da Meclis Genel Kurulu'na verecek ve 10 gün içinde oylama yapılacak" dedi.

KOMİSYON BAŞKANI: ÇİFT TARAFLI HAVAN ATIŞI YAPILDI

Köylü, "Baskı hissettiniz mi?" sorusuna, "Ne baskısı, herkes serbest. Ben sadece şunu söyledim: Çift taraflı havan atışı yapıldı, bize sirayet etmedi" diye cevap verdi. 

AYIN 19'UNA KADAR GENEL KURUL'DA ELE ALINACAK

Rapor Meclis Başkanlığı tarafından bastırılıp dağıtılacak ve ardından da Genel Kurul gündemine gelecek. Meclis İçtüzüğü komisyon raporunun Meclis Başkanlığı’na verildiği tarihten itibaren 10 gün içinde bastırılıp dağıtılmasını öngörüyor. 

Rapor dağıtıldıktan sonraki 10 gün içinde de Genel Kurul’da ele alınacak. Muhalefet, eski bakanların Yüce Divan’a sevki yönünde önerge verecek. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Genel Kurul’da bu yönde bir önerge vereceklerini açıkladı. Genel Kurul’daki oylama ise gizli yapılacak.  

GENEL KURUL'DA SÖZ HAKKI AKP 'DE

Meclis İçtüzüğüne göre Meclis Soruşturması ile ilgili siyasi partiler grup kararı alamıyor. Ancak Meclis Soruşturma Komisyonu’ndan çıkan kararın AK Parti ’nin genel tavrı konusunda belirleyici olması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli Trabzon’da yaptığı açıklamada dört eski bakan hakkında Genel Kurul’da yapılacak oylamada komisyon kararına uyacağını söyledi.

 

 

KAYNAK: radikal.com.tr

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık