Ana Sayfa Dünya 4 Kürt Partisi Birleşiyor

4 Kürt Partisi Birleşiyor

Suriye'de siyasi faaliyetlerini yürüten 4 Kürt partisi, "Suriye Kürdistan Demokrat Partisi" adı altında birleşiyor.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2013 Salı 16:58
4 Kürt Partisi Birleşiyor

Suriye Kürt Özgürlük Partisi Erbil Temsilcisi Dr. Kava Azizi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 Kürt partisinin,  "Suriye Kürdistan Demokrat Partisi"ni kurmak için kongre hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

Azizi, siyasi birlik projesinin, Suriye'deki Kürt Demokrat Partisi (El-Parti), Mustafa Cuma liderliğindeki Azadi Partisi, Kürdistan Birliği Partisi ve Mustafa Oso liderliğindeki Azadi Partisi'nden oluştuğunu kaydetti.

"YENİ ANLAŞMALAR VE YENİ KARŞILAŞILAN MESELELER VAR"

Tartışma konusu olan bütün meselelerde çözüm bulduklarını belirten Azizi, El Parti'nin daha çok söz sahibi olacağı şeklindeki iddiaların gerçekçi olmadığını ifade etti. Azizi, "Devam eden bir değişim süreci var. Yeni anlaşmalar ve yeni karşılaşılan meseleler mevcut. Bu partiler, birlikte bir projeye başlıyor, bir partinin diğerlerini yutması, kendinde eritmesi söz konusu değildir. Biz El-Parti'ye katılmış değiliz. Ulusal bir projeye katılıyoruz" dedi.

Azizi, "Kurulacak Kürdistan Demokrat Partisi, Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) karşı bir güç arayışı mı?" sorusuna "PYD, Suriye'deki Kürt hareketlerine göre çok yeni. Partilerimizin 60 yıllık geçmişi var. Bizim çabamız,Suriye'deki Kürt partilerini bir ana partide birleştirmektir. PYD de bu partilerin içindedir. Biz, PYD ile iyi geçinebiliriz ve sonuçta seçim sandığında her şey belli olur" cevabını verdi.

"KÜRT HALKININ KENDİ TARİHSEL TOPRAKLARI ÜZERİNDE YAŞAMASINI İSTİYORUZ"

PYD'nin siyasi bir güç olmaktan çok askeri bir güç olduğuna işaret eden Azizi, şöyle konuştu:

"PYD, siyasi bir oyuncu değildir. PYD askeri gücüyle Kürt sokağına kendini kabul ettirmek istiyor. Fakat askeri güç yetmez. Biz şuan birçok parti isminden kurtuluyoruz. Yeni bir parti oluşturuyoruz. Eğer PYD bu partiyle savaşmak isterse, biz de meşru savunmamızı yaparız" diye konuştu.

Azizi, kurulacak  Kürdistan Demokrat Partisi'nin hedefleriyle ilgili, "Kürt halkının kendi tarihsel toprakları üzerinde federal bir Suriye'de yaşamasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"GECİKMİŞ BİR ADIM"

Suriye Kürt Ulusal Konseyi temsilcilerinin geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesini, "gecikmiş bir adım" olarak değerlendiren Azizi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye önemli bir devlettir. Biz, Türkiye'ye düşman gözüyle bakmıyoruz. Türkiye'nin de bize o gözle bakmamasını arzularız. Komşuyuz, gelecekte de komşu kalacağız. Suriye yıkılmaktayken Türkiye'nin bizi kucaklaması lazım. Suriye ya parçalanacak ya da en azından federal olacak."

BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜLER

Bu arada "Suriye Kürdistan Demokrat Partisi" adı altında birleşme kararı alan 4 partinin liderleri ve temsilcilerinden oluşan heyetin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile görüştüğü öğrenildi.

IKBY Başkanlık sitesinin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre heyet, birleşme ile ilgili yürütülen son çalışmalar hakkında Barzani'yi bilgilendirdi. Parti temsilcileri, Kürt halkının meşru haklarını savunmak için birleşme kararını aldıklarını bildirdi.

Barzani ise atılan adımdan dolayı, parti liderlerini tebrik ederek, Suriye'de Kürt hareketlerin birleşmesinin önemine vurgu yaptı.

 

 

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık