Ana Sayfa Siyaset 4+4+4 MESAİSİ GÜNE GERGİN BAŞLADI

4+4+4 MESAİSİ GÜNE GERGİN BAŞLADI

Genel Kuruldaki görüşmelerde tartışmalar yaşanıyor.

Giriş Tarihi: 28 Mart 2012 Çarşamba 08:18
4+4+4 MESAİSİ GÜNE GERGİN BAŞLADI
Zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkaran kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine başlandı.

Genel Kurul'da ''temel kanun'' olarak ele alınan teklifin tümü üzerindeki görüşmelerde ilk sözü BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane aldı.

AK Parti'nin grup önerisi görüşülmeden söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran teklifin öneriden çıkarılması gerektiğini savundu.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, teklifin üzerinde TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyelerinin görüşleri alınmadığı için teklifin geri çekilmesini istedi ve usul tartışması açılmasını talep etti.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Üzerinde hukuki tartışma olan Komisyon raporunu gündeme alamazsınız'' görüşünü öne sürerek, teklifin komisyona çekilip yeniden görüşülmesini istedi.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, teklifin 6. maddeden sonra Komisyon'da görüşülmediği için Genel Kurul'un gündemine gelemeyeceğini öne sürdü.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''AK Parti milletvekillerinin tamamı bu teklifi gururla, onurla destekliyorlar ve onun için buradalar. AK Parti grubu milletvekilleri, milletten aldıkları talimatı yerine getirmek üzere buradalar. (Yok hükmündedir, görüşülemez) gibi iddiaların hukuki hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır'' diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti grup önerisinin görüşülmesinde İçtüzük'e aykırı bir durum bulunmadığını, tutumunun aynı olduğunu ifade etti.

Muhalefet sıralarından ''yazıklar olsun'' sözlerine Yakut, ''Kem söz kime aitse iade ediyorum'' karşılığını verdi.

Küfür Tartışması

Teklifle ilgili usul tartışmaları sürerken CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ile AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu tartışmaya başladı.

Yerinden ayağa kalkan Kulkuloğlu, Çavuşoğlu'na doğru parmağını sallayarak, ''Küfür ettin, özür dileyeceksin'' diye bağırdı.

Kulkuloğlu'nun tepkisinin sürmesi üzerine bazı AK Parti milletvekilleri, arkadaşlarına, ''Bu adamı muhatap almayın'' diye uyarıda bulundu.

Çavuşoğlu'nun da yanıt vermesi üzerine tartışma büyüdü. Çok sayıda CHP ve AK Parti milletvekili ile grup başkanvekilleri, iki grubun sıralarının birbirinden ayıran kısımda tartışmaya başladı.

Kulkuloğlu'nun, ''Özür dileyeceksin'' diye bağırmasına Çavuşoğlu, ''Edepsiz adam'' diye yanıt verdi.

Tartışmasının sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Yakut, birleşime ara verdi.

''Twitter Mesajı'' Gerginliği

CHP Grup Başkanvekili İnce'nin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın Twitter'a ''Dört artı dört okulları değil meyhaneyi vurdu. CHP vekiller tam kadro Meclis'te'' yazdığını aktarmasına, CHP'li milletvekilleri sıralara vurarak protesto etti.CHP'lilerin protestolarını sürdürmeleri üzerine Yakut, ''Sayın Tayyar böyle bir yazı yazdıysa gelip açıklama yapsın'' dedi. Protestoların sürmesi üzerine Yakut, birleşime ara verdi.

Verilen beş dakika aranın ardından usul tartışması üzerinde söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Bu yazılanı kınıyorum'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''Kim olursa olsun, kime karşı yapılırsa yapılsın, hangi ortamda olursa olsun, Twitter ya da başka ortamda bu tür hakaretleri kabul etmiyoruz, reddediyoruz'' dedi.

BDP'li Aydoğan Kürsüye Yürüdü

Genel Kurul'da ayrıca BDP'nin, ''2012 yılı Nevruz kutlamalarında güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması'' ile ilgili araştırma önergesinin görüşülmesi için verdiği grup önerisi de ele alındı.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Nevruz kutlamalarında polisinin ve yöneticilerin çok sert tutum takındığını savunarak eleştirilerde bulundu.

Tan, ''Kürt sorunu çözmek istiyor musunuz istemiyor musunuz? Çözmek istiyorsanız Kürtlerin ana dil, yerinden yönetim talebi var. Çözmek istemiyorsanız deniz bitti'' dedi.Öneri üzerinde AK Parti Grubu adına söz alan Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kaan Köksal, Tan'ın konuşmasını anımsatarak, sözlerine ''Türkiye Cumhuriyet Devleti çok büyük bir devlettir. Valisini de korur polisini de korur. Kimsenin devletin valisini tehdit etmek haddi de değildir, yapamaz da'' diye başladı.

Köksal'ın bu sözleri üzerine BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, yerinden kalktı ve parmağını sallayarak kürsüye yürüdü. Aydoğan, Köksal'ın kürsüde yanına kadar giderek ''kendine gel'' diye bağırdı. Köksal da Aydoğan'a ''Sen kendine gel. Bir şey söyleyeceksen kürsüde gelip söylersin'' karşılığını verdi.

Aydoğan'ı durdurmaya giden BDP Milletvekilleri ile AK Parti milletvekilleri arasında da kürsü önünde tartışma yaşandı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.

(TRT Haber)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz MHP Kongresinde Özyavuz Rüzgarı

MHP Kongresinde Özyavuz Rüzgarı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık