Ana Sayfa Urfa Haberleri 650 bin TL hibe aldı, işler tıkır tıkır..

650 bin TL hibe aldı, işler tıkır tıkır..

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun geçen yıl açtığı çağrıya proje sunan Oksan Tarım Ltd. Şti., 1 milyon 300 bin TL yatırım bedeli olan projesinin yüzde 50’si olan 650 bin TL’yi hibe olarak aldı.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2013 Çarşamba 08:50
650 bin TL hibe aldı, işler tıkır tıkır..

Akçakale’ye bağlı Gündaş Bulgu köyünde 250 büyükbaş besi tesisi yatırımını Mart 2012 tarihinde hayata geçiren Oksan Tarım, açık sistem besicilik tesisinde yetiştirdiği ilk büyükbaş hayvanları satıp, yenilerini eklemeye başlamış bile.
Her besi döneminde 250 büyükbaş hayvan yetiştirdiklerini ifade eden Oksan Tarım yetkilisi Halil Okay, yatırım projelerinde yüzde yüzün üzerinde başarı sağladıklarını belirterek, “Bizim de ilk başlarken tereddütlerimiz oldu. Ancak TKDK’dan ve uzmanlardan aldığımız destekle işin üstesinden geleceğimize inandık. Çiftliğimizin etrafı duvarlarla örülü. Kapalı bir alanda, belli tekniklere göre besicilik yapıyoruz. Bunun başarılamayacak bir yönü yok. İkinci yılımızda artık bu standartlarda besiciliği çok rahat yapabiliyoruz. TKDK’dan aldığımız destek azımsanmayacak derecede. Yatırımın yarısını hibe olarak sağlamış olduk. Maddi birikimlerini gayrimenkule, altına bağlayarak yatırımdan kaçınanlara sesleniyorum. Böylesi müthiş destekler varken iş yapmamak mümkün değil” dedi.

SESSİZ OLUN,
HAYVANLAR UYUYOR
TKDK’dan destek alarak yatırım projesini hayata geçiren Oksan Tarım Besi Tesisi’ni gezmek için muhabirlerimizin gittiği Gündaş  Bulgu köyünde kendilerini karşılayan tesis personeli M. Salih Okay, “Tesis içersinde lütfen hayvanları rahatsız etmeyin. Şimdi öğlen saati, hepsi uyuyor” şeklinde bir uyarıda bulunuyor.
Tesise girildiğinde görülüyor ki, gerçekten de hayvanların neredeyse tamamı öğlen uykusuna yatmış durumdalar.
Besi hayvanlarının gelişmesi için, yem kadar uykunun ve istirahatin de önemli olduğunu vurgulayan M. Salih Okay, “Gürültü yapıp, hayvanları ürküttüğünüz takdirde uykudan uyanırlar. Uykuları bozulduğu için strese girerler. Bu da onlara verilen emeğimizi boşa çıkarır” diyerek, tesiste hayvanlara verilen öneme dikkat çekiyor.

BESİCİLİK İÇİN HER
TÜRLÜ İMKÂN VAR
Şanlıurfa bölgesinde et besiciliği yapılabilmesi için gerekli tüm şartların bulunduğu, örnek tesisler incelendikten sonra daha çok dikkat çekiyor. Hayvanların yaz-kış dışarıda kalabilecekleri iklime sahip olan Şanlıurfa, geniş tarım arazileri sayesinde hayvanların ihtiyaç duyduğu yemin temininde de büyük kolaylı sağlıyor.
Birkaç dönümlük arazide kurulacak küçük bir çiftlik hem bölgede istihdam imkânı yaratıyor hem de yetiştirilen hayvanlar sayesinde ekonomiye çok ciddi katma değer sağlıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık