Ana Sayfa Urfa Haberleri 70 BİN ESER SERGİLENECEK!

70 BİN ESER SERGİLENECEK!

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, tamamlanmak üzere olan Edessa Arkeoloji Müzesi inşaatında incelemelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2014 Çarşamba 14:29
70 BİN ESER SERGİLENECEK!

İncelemeleri sırasında Vali Küçük’e; İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Arslan, Müze Müdürü Müslüm Ercan ve müze kompleksi müteahhidi Abdülkadir Göncü eşlik etti.

70 bin tarihi eserin sergileneceği müzede inceleme yapan Vali Küçük hızla ilerleyen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. İncelemeleri sırasında bir açıklama yapan Vali Küçük; müze inşaatında sona yaklaştıklarını belirterek, yılsonuna doğru dünyada sayılı müzelerden biri olacak olan kompleksi hizmete açacaklarını kaydetti.

Yapılan müzenin ziyaretçilerini yormayan bir şekilde tasarlandığını ifade eden Vali Küçük; sıkılmadan, zevk alarak gezilecek bir müze inşa edildiğini ifade etti. İnsanlığın tüm çağlarının müzede canlandırıldığını sözlerine ekleyen Vali Küçük; dinlenme alanlarıyla, mozaik müzesiyle ve devasa bahçesiyle eşsiz bir eserin Şanlıurfa’ya kazandırılmak üzere olduğunu söyledi. Müzenin dışında da ziyaretçilere sunulmak üzere ışıklı görsellerin hazırlanacağını dile getiren Vali Küçük; müze içirişinde oluşturulacak olan Hz. İbrahim köşesinde de Kur’an-ı Kerim’de anlatıldığı şekilde Hz. İbrahim’in hikâyesinin üç boyutlu olarak canlandırılacağını ifade etti. Yapılacak olan canlandırmanın Diyanet İşleri Başkanlığından alınan fetva doğrultusunda tasarlanacağını belirten Vali Küçük; ateşin suya dönüşmesi ve suyun oluşması canlandırmalarının ziyaretçilere o ortamı yaşatacağını kaydetti. Vali Küçük, müzeyi gezenlerin sadece tarihe yönelik bilgi sahibi olmayacaklarını aynı zamandainsanlık tarihine bakışın da değişeceğini belirtti.

“Bu eser Şanlıurfa’nın turizmine çok büyük bir artı kazandıracaktır” sözleriyle açıklamasını sürdüren Vali Küçük: “Bu vadi artık bir kültür ve turizm vadisi olacaktır. Sadece turistlere değil, Şanlıurfalılar için de büyük bir mekândır. Şanlıurfalı çocuklar için aynı zamanda bir eğitim merkezidir. Şanlıurfalıların ferahlama yeri olacaktır. Emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Açıklamasının ardından incelemelerine devam eden Vali İzzettin Küçük, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte kompleksten ayrıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz DEDAŞ sorunu çözüldü

DEDAŞ sorunu çözüldü

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık