Ana Sayfa Urfa Haberleri 750 SURİYELİ ÖĞRENCİ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLDİ

750 SURİYELİ ÖĞRENCİ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLDİ

Şanlıurfa'da eğitim gören 750 Suriyeli öğrenci, sağlık taramasından geçirildi.

Giriş Tarihi: 6 Şubat 2014 Perşembe 16:35
750 SURİYELİ ÖĞRENCİ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLDİ

Şanlıurfa'da eğitim gören 750 Suriyeli öğrenci, sağlık taramasından geçirildi. Suriyeli öğrencilere; kızamık, kabakulak, tetanos gibi aşılar da yapıldı.

Şanlıurfa Halk Sağlığı ve Şanlıurfa Afet Ve Acil Durum Yönetimi BaşkanlığıŞanlıurfa Şubesi koordinasyonunda, Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi'nde eğitim ve öğretim gören birinci ve dördüncü sınıf öğrencisi 750 çocuk sağlık taramasından geçirildi. Haliliye Toplum Sağlığı Merkezi tarafından el yıkama, diş bakımı ve beslenme gibi konularda öğrencilere eğitim semineri verildi. Sağlık Merkezi ebeleri tarafından anlatılanlar, öğrencilere okul öğretmenleri tarafından Arapça olarak tercüme edildi. Eğitimin ardından ise öğrenciler, bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığını belirlemek amacıyla sağlık taramasından geçirildi. Sağlık taramasından sonra da öğrencilere; kızamık, kabakulak, kızamıkçık, difteri, boğmaca, tetanos, inaktif polio gibi hastalıklara karşı aşı yapıldı. Aşıdan korkan bazı öğrenciler ağlarken, bazılarının cesareti ise görevlileri de şaşırttı.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Haliliye Toplum Sağlığı Merkezi ebesi Esra Çelik, FAD'ın talebi üzerine Halk Sağlığı Müdürlüğü yazısıyla 750 Suriyeli çocuğun sağlık taramasından geçirildiğini kaydetti. Sağlık taramasından sonra çocukların aşılandığını belirten Çelik, "2 gün içerisinde öğlen ve öğleden sonraki seanslarla toplam 70 çocuğa sağlık ve beslenme konularında eğitim verdik. Eğitimin ardından ise 750 öğrenciyi sağlık taramasından geçirdik. Aynı zamanda bu çocuklarımıza aşı yaptık" diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star