Ana Sayfa Urfa Haberleri 77 Kadını İş Sahibi Yaptılar

77 Kadını İş Sahibi Yaptılar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü “Bir Adım, 300 Kadın” projesi ile 77 kadının istihdamı sağlandı. Sona eren Kadın Güçlendirme ve İstihdam Destek Merkezi (KAGİDEM) Projesi bundan sonra İstihdam Destek Merkezi adıyla Sümerpark Ortak Yaşam Alanı içinde kurumsal yapısına devam edecek.

Giriş Tarihi: 5 Ağustos 2011 Cuma 13:38
77 Kadını İş Sahibi Yaptılar
“AB Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı” kapsamında oluşturulan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp uygulanan Kadın Güçlendirme ve İstihdam Destek Merkezi (KAGİDEM) Projesi Kapanış Toplantısı Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda gerçekleştirildi. KAGİDEM Projesi yoksul ve yoksun mahallelerde yaşam mücadelesi veren kadınların kooperatifler aracılığıyla üretim süreçlerine katılımını amaçlayan proje boyunca pek çok meslek dalında kadınlara eğitim verildi ve istihdamları sağlandı. Kapanış toplantısına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yıldız, Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Metin Kılavuz, GABB Genel Sekreteri İsmail Doğan, Sur Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Örmek, Sarmaşık Derneği Genel Sekreteri Şerif Camcı, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muazzez Onuk Özder, Proje Koordinatörü Yeşim Mutlu ve proje çalışanları ile çok sayıda kursiyer ve misafir katıldı.

Üretimden kopan kadınlar

KAGİDEM Projesi’nin amaçlarını, kapsamını ve aşamalarını anlatan Proje Koordinatörü Yeşim Mutlu, projenin; okullaşma oranı erkeklere göre düşük olan, zorunlu göçle birlikte vasıflaştırılan, üretimden koparılan ve toplumsal değerler nedeniyle eve hapsolan kadınların ekonomik hayata kazandırılması amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandığını söyledi. Mutlu, 307 bin 946 avro olan proje bütçesinin yüzde 90’nının Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edildiğini, bütçenin yüzde 10’nunun ise Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını ifade etti.

Kalabalık bir ekip olarak çalışmayı yürüttüklerini ifade eden Mutlu, hedeflerinin 300 kadına ulaşmak olduğunu ifade etti. Mutlu, projenin genel hedefinin Diyarbakır’da kadın işsizliğinin önüne geçecek işe yerleştirme hizmetleriyle, kadınların işgücüne katılımlarını ve gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlayacak 2. Kademe İstihdam Merkezi kurmak olduğunu belirtti. Mutlu, özel hedeflerini ise Sümerpark Meslek Edindirme Merkezi’nde eğitim alarak nitelikli hale gelmiş kadınların istihdam edilmesi, işverenle eşleştirme yapılması ve kendi işlerini kurmalarının özendirilmesi olarak açıkladı.

Kent çalışma koşullarına uygun görülmüyorlar

Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muazzez Onuk Özder ise KAGİDEM Projesi ile birlikte kent genelinde kadın istihdam oranları, üretime katılım ve istihdamda yaşanan güçlükler, kadın girişimcilerin yaşadıkları sorunlar, işgücü piyasasındaki eleman talepleri ile istihdamda yaşanan engelleri tespit etme olanağı bulduklarını söyledi. 2010 yılı TÜİK verilerini aktaran Özder, “Türkiye’de 15 yaş üstü kadın nüfusu 27 milyon civarında ve istihdam edilen kadın sayısı sadece 6.4 milyon olarak açıklandı. İşgücüne katılım oranının en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 33.5 ile Urfa, Diyarbakır ve yüzde 36 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt illeri olduğu tespit edilmiştir” dedi. Özder, kadınların işgücü piyasasındaki engelleri şöyle sıraladı: Aile içinde cinsiyete dayalı iş bölümü, toplumsal önyargılar, kalıplaşmış ve yaptırımı olmayan işveren tutumu, aile ve iş yaşamını uyumlaştırıcı tedbir ve düzenleme eksiklikleri, genelde erkeklere göre düşük ücret alınması, kırdan kente göz eden kadınların kentteki çalışma koşullarına uygun görülmemesi.

İstihdamımız İŞKUR’la denk

Üç yılda bir açıklanan Diyarbakır İŞKUR verilerine göre kayıtlı işgücü sayısının erkeklerde 18.386 iken kadınlarda bu rakamın 9.357 olarak gerçekleştiğini aktaran Özder, sadece kayıtlı kadın sayısında yüzde 50 oranındaki farkın kadınların işgücüne katılımlarının yeterli olmadığını gözler önüne serdiğini ifade etti. Özder KAGİDEM Projesi kapsamında ise bugüne kadar Meslek Edindirme Merkezi mezunu 67 ve iş başvurusuyla gelen 10 kadının istihdam edildiğini bu sayının İŞKUR’daki sayı ile denk olduğunu söyledi. Özder, “Bu da projemizin istihdam alanında yüzde 63.80 oranında başarı gösterdiği anlamına gelmektedir” dedi.

Projeyi hayat geçiren tüm yürütücü ve partnerlere teşekkür eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yıldız ise KAGİDEM Projesi’nin bundan böyle İstihdam Destek Merkezi adıyla Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. Konuşmaların ardından proje kapsamında eğitim gören kursiyerlere katılım belgesi verildi. (gapha)

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  ‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık