Ana Sayfa Sağlık 8 BEBEK KAYBETTİ AMA YILMADI

8 BEBEK KAYBETTİ AMA YILMADI

8 bebek kaybetti, doktorların karnında verdiği kanla kızını kucağına aldı.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2016 Perşembe 17:24
8 BEBEK KAYBETTİ AMA YILMADI

ŞANLIURFA’da, akraba evliliği nedeniyle 'kan uyuşmazlığı' yüzünden 8 çocuğunu kaybeden 2 çocuk annesi 42 yaşındaki Zeliha Ak, 11'inci kez hamile kaldı. Hamileliğinin 8'inci ayında kontrole giden Ak’ın karnındaki bebekte de daha önceki 8 bebekte olduğu gibi 'derin anemi' tespit edildi. Son bir aylık hamilelik sürecinde Zeliha Ak’ın kordon bağındaki damardan bebeğe kan verildi. Sağlıklı bir şekilde gelişen kız bebek, sezaryenle dünyaya geldi.
Akabe Mahallesi'nde oturan ve 20 yıl önce amcasının oğlu Yahya Ak ile evlenen Zeliha Ak, 2 çocuk dünyaya getirdi. Ancak, daha sonra 8 kez hamile kalan kadının, çocukları ciddi kansızlık anlamına gelen 'derin anemi' hastalığından dolayı anne karnında öldü. 
Zeliha Ak, 16 yıl sonra 11’inci kez hamile kaldı.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Evi Hastanesi’ne kontrole giden 8 aylık hamile Zeliha Ak’ın karnındaki bebekte de daha önceki 8 bebekte olduğu gibi 'derin anemi' tespit edildi. Doktorlar, vücudu kansız kaldığı için anne karnında bebeğin tedavi edilmesi gerektiğini aksi halde öleceğini söyledi. Son bir aylık hamilelik sürecinde Zeliha Ak’ın kordon bağındaki damardan bebeğe kan verildi. Kan takviyesi sayesinde anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişen bebek, 15 gün önce sezaryenle dünyaya geldi.
16 yıldan sonra dünyaya 2 kilo 200 gram ağırlığında gelen kız bebeğe ailesi 'Ravza Gül' adını verdi. 15 günlük tedavi sürecinin ardından Ravza Gül bebek, bugün ailesine teslim edildi.
Kız bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesiyle mutlu olan anne Zeliha Ak, "Daha önceki hamileliğim süresince 8 çocuğumu kaybetmiştim. İki çocuğum vardı, bununla üçüncü çocuğum oldu. Ben buradan çocuğumu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmesine vesile olan doktorlara teşekkür ediyorum. Çok mutluyum" dedi.
Yahya Ak ise "Biz amca çocuklarıydık. İki çocuğumuz oldu ve ondan sonra olan 8 çocuğumuz kan uyuşmazlığı nedeniyle anne karnında hayatını kaybetti. 3'üncü çocuğumuzu kucağımıza aldık. Çocuğumuza anne karnında kan takviyesi yapıldı ve bu gün çocuğum sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Emeği geçen doktorlara teşekkür ediyorum" dedi.
Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Aytaç Yüksel, anne Zeliha Ak’ın hamileliğinin son aylarında kendilerine başvurduğunda bebeğin kan uyuşmazlığı nedeniyle kansız kaldığı ve su topladığının gördüğünü söyledi. Bu durumun genellikle bebeğin anne karnında ölmesine neden olduğunu ifade eden Dr. Aytaç, şöyle dedi:
"Biz de hayati bir karar alarak anne karnındaki bebeğe son aylarında her hafta kan takviyesinde bulunduk. Göbek kordonundan girilerek bu işlemi gerçekleştirdik. Daha sonra bebek sağlıklı bir şekilde sezaryenle dünyaya geldi. 15 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra bugün bebeği annesine teslim ettik."
Şanlıurfa’da ilk kez anne karnında kan takviyesi yaptıklarını ifade eden Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Eyüp Sabri Şeyhanlı da şöyle konuştu:
"Hastamızın daha önceden 8 çocuğu kan uyuşmazlığı nedeniyle anne karnında iken hayatını kaybetmiş. Hasta bize geldiğinde bebekte derin anemi yani ciddi anlamda kansızlık ve bizde hemen harekete geçerek, bölgede ilk kez anne karnında bebeğe kan takviyesi yaptık. Doktor Mehmet Aytaç Yüksel, tarafından 1 ayda 4 defa bebeğe anne karnında kan verildi ve sezaryen doğumla bebek dünyaya geldi. 15 gün yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden bebek şu an çok sağlıklı ve bundan sonraki tedavi sürecini de biz takip edeceğiz."

DHA

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık