Ana Sayfa Urfa Haberleri 8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ

8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş, anne ve babadan çocuklara geçen kalıtsal bir kan hastalığı olan Talasemi'nin (Akdeniz Anemisi) önemli halk sağlığı sorunlarından biri olduğunu kaydetti.

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2014 Çarşamba 11:16
8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş, dünyada her yıl en az 365 bin Talasemi hastasının doğduğunu belirterek, taşıyıcı sayısının ise 269 milyon olduğunu ve her yıl yaklaşık 1 milyon yeni taşıyıcının dünyaya geldiğini bildirdi. Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 300 bin Talasemi taşıyıcısı ve 4 bin 500 kadar Talasemi hastası bulunduğunu ifade eden Dr. Taş, şunları kaydetti:

"Yıllık beklenen yeni hasta sayısı ise 150'dir. Toplumumuzda, 100 kişinin 2'si bu hastalığın genini taşıyor. Akdeniz, Ege ve Trakya bölgeleri taşıyıcılığın yüksek olduğu bölgelerdir. Taşıyıcı sıklığı Antalya'da yüzde 13, Edirne'de yüzde 6.4, Şanlıurfa'da yüzde 6.4, Aydın'da yüzde 5.1,Antakya'da yüzde 4.6, İzmir'de yüzde 4.8, Muğla'da yüzde 4.5 veİstanbul'da yüzde 4.5'tir. Ayrıca yapılan akraba evlilikleri de, ülkemizde bu hastalığın görülme olasılığını artırmakta olup, Talasemili bir hastanın yıllık tedavi maliyeti 10 bin dolar civarında olmaktadır. Anne ve babadaki genlerin, hastalıklı olup olmamasına bağlı olarak, çocukta Talasemi'nin taşıyıcı (minör) tip ve hasta (majör) tipleri görülmektedir. Taşıyıcı tipte, bireyler tamamen sağlıklıdır ve hafif derecede kansızlık dışında sağlık sorunları olmamaktadır. Hasta tipte ise, hastalık birey 3-4 aylıkken başlamakta olup, sürekli kan nakli gerektirmektedir. Hastalık ile bireyde halsizlik, solgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer ve dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme, yüz ve kafa kemiklerinden başlayarak, kemiklerde değişiklik ve tipik bir yüz görünümü ortaya çıkmaktadır. Belirtiler doğrultusunda değerlendirildiğinde, Talaseminin yaşam boyu devam eden ciddi bir kalıtsal hastalık olduğu görülmektedir. Bilgi çağının yaşandığı bu dönemde, böylesi manzaraların yaşanmaması için toplum olarak, evlilik öncesi tarama ve doğum öncesi tanı testlerine gereken önemi vermeliyiz. Özellikle, sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için, bireylerin evlilik öncesi mutlaka Talasemi testi yaptırması gerekmektedir."

Talasemi hastalığının evliliğe engel olmadığını da vurgulayan Dr. Taş, "Talasemi taşıyıcılığı, bir hastalık değildir ve hastalığa dönüşmez. Talasemi testi yaptırmak için Talasemi merkezlerine başvurunuz.Antalya'da, Antalya Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kan Hastalıkları ve Talasemi Merkezi ile Finike'de Talasemi Ünitesi bulunmakta olup, hastalarımıza hizmet verilmektedir. Ayrıca bazı ilçe devlet hastanelerimizde de, Talasemi hastalarının kan transfüzyon işleminin yapıldığı birimler bulunmaktadır. Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak, Talasemi hastalığının önlenmesi için, herkesi bu konuda bilgili ve duyarlı olmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz DEDAŞ sorunu çözüldü

DEDAŞ sorunu çözüldü

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık