Ana Sayfa Ekonomi ‘AVM'ler açıkken esnaf kapatsın demek abesle iştigal'

‘AVM'ler açıkken esnaf kapatsın demek abesle iştigal'

Esnafın çalışma saatlerinin kendisinin belirlemesinin haksız rekabet doğurduğunu söyleyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Onların da ilgilenmeleri gereken aileleri var, çocukları var.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2011 Çarşamba 11:38
‘AVM'ler açıkken esnaf kapatsın demek abesle iştigal'
Bir hasta ziyareti için, bir düğün için, bir bayram için gerçekten nöbetçi tutmak çok iyi ama artık günümüzde o uygulamaların sonuna gelindi. Çünkü artık hipergroslar, AVM'ler sabahlara kadar açık. 24 saat açık bir piyasada, yaşamak bizim de hakkımız deme hakkına sahip değilsiniz. İşyerinizin anahtarı kendi elinizde olsa bile dükkân sizin değil, müşterinin. Müşterinin hangi saatte, nasıl geleceği belli olmuyor o sebeple mecburen böyle bir uygulamanın yapılması son derece güç. Fakat biz bunu 20 yıl evvel, AVM'ler ve hipergroslar yokken söylüyorduk” dedikten sonra şu açıklamayı yaptı: “Nöbetçi uygulama için Ankara'da bazı semtlerin konseptleri de uygundu. Bu bir kere imarla ilgili bir sorun; kentler kurulurken imarda hangi binaların altında dükkân olacağı, hangisinde olmayacağı, dolayısıyla böyle bir uygulamanın yapılabilmesi için insanların mağdur edilmemesiyle ilgili yasalar da var. Örneğin; 1920'lerde çıkan 1590 sayılı belediyeler yasası vardı, bu günümüzde hâlâ hizmet veriyor.

Hanlar, hamamlar, oteller, kahvehaneler, pastane gibi yerler, sakatatçılar, ciğerciler pazar tatili harcını yatırmaz diyor. Ve biz buna dava açmıştık, böylelikle gerçekten de bu dükkânların ruhsat ödememesini sağlamıştık.

Bunun gibi birçok problem var. Ama artık bundan böyle tahmin ediyorum ki, bu hukuk kurallarında böyle bir düşünceyi söylemek bile abesle iştigal olur. Ama memurlar için gün ışığından istifade ile ilgili, onların koşullarının iyileştirilmesi ile ilgili, çalışma saatleri ile ilgili düzenleme bizim açımızdan tabii ki daha faydalı. Erken paydos turizm sektörü için, alışveriş merkezleri için, esnaf için bir dezavantaj ama memurların erken işten çıkması ekonomiyi canlandıracak bir etken.

O anlamda mesai saatleri düzenlemesine katılıyorum ama esnaf saatlerinin düzenlenmesi rekabetçi piyasada zor gözüküyor.”
(retailturkiye)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık