Ana Sayfa Güncel ‘Ordu, Politika Dışında Kalmalı’

‘Ordu, Politika Dışında Kalmalı’

Genelkurmay Başkanlığı görevi sırasında, yaptığı açıklamalarla da gündemde olan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, önceki perşembe Ankara’da katıldığı basına kapalı bir güvenlik konferansında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2011 Pazar 08:22
‘Ordu, Politika Dışında Kalmalı’
Bazı internet sitelerine yansıyan haberlere göre Başbuğ orduya tavsiyelerde bulunarak, asker-sivil ilişkisiyle ilgili çarpıcı benzetmeler yaptı. Ordunun siyaset karşısında nötr pozisyonda kalabilmesinin ancak profesyonelleşmeyle olabileceğini dile getiren Başbuğ, şunları söyledi:
“Ordunun politika dışında kalması gerekir. Ordu, hiçbir siyasi düşünceye sahip olamaz. Hiçbir düşünceye de karşı olamaz. Ordu, tüm toplumun çıkarını düşünür. Ordunun tamamen profesyonel bir yapıya kavuşturulması gerekir. Profesyonel ordu yalnızca güvenlikle ilgili işlerle ilgilenir. Bu nedenle siyasete karışmaz. Askerle sivil arasında uyum için ortak akıl ve karşılıklı saygı esastır. Bu hemen her önemli konuda gerekir.Çarpıcı benzetme
Başbuğ, asker-sivil ilişkisini “üç kör adamın dokunarak bir fili tarif etmeye çalışmasına” benzeterek, “Hortumu, ayakları, kuyruğu olduğunu söyleyecekler ama hiç biri fili bir bütün olarak kavrayamayacak” dedi. (milliyet.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star