Ana Sayfa Urfa Haberleri 9 İLDE SEÇİM SONUÇLARI DEĞİŞEBİLİR

9 İLDE SEÇİM SONUÇLARI DEĞİŞEBİLİR

Türkiye gergin bir seçim sürecini geride bıraktı. Ancak birçok il ve ilçede yapılan sayımlarda hile yapıldığı iddiaları partileri harekete geçirdi.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2014 Salı 18:16
9 İLDE SEÇİM SONUÇLARI DEĞİŞEBİLİR

Türkiye elektrik kesintilerini, yakılmış oy pusulalarını, kimi il ve ilçelerde bir oyla kazanıp kaybedenleri, sandık görevlilerince tutulmuş yüzlerce tutanağı konuşuyor. Hemen her partiden sonuçlara itiraz var.

Ajansların geçtiği haberlere gore seçim sonuçlarına itiraz edilen yerler şöyle:

CHP adayı Mansur Yavaş ile Ak Parti adayı Melih Gökçek arasında kıyasıya yarış vardı. Kesin olmayan sonuçlara göre Gökçek seçimi kazandı. Ancak hem CHP'den hem Ak Parti'den itiraz var.

YAVAŞ: 500 KİŞİ ÇALIŞIYOR

CHP'li Mansur Yavaş, usulsüzlükler nedeniyle CHP Genel Merkezi'nde 500 kişilik bir ekip kurulduğunu ve 12 bin 400 sandığın tek tek incelendiğini söyledi. Yavaş, "Ben özel dilekçe verdim Yüksek Seçim Kurulu'na. 500 kişi çalışıyor şu anda. Ankara'nın oyuna sahip çıkıyor" dedi.

VATANDAŞLAR OKUL ÖNÜNDE BEKLİYOR

Yenimahalle'de de seçim sonuçlarına itiraz eden ve oyların tekrar sayılmasını isteyen CHP'liler sabahın erken saatlerinde Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu önüne geldi. Ankara'da Çankaya oyları ise Seyranbağları Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesinde sayılıyor. Bir grup vatandaşın da okul önünde bekleyişi sürüyor. Ayrıca Ankara için saat 14.00'da YSK önünde toplanma çağrısı var.

 

CEYLANPINAR (ŞANLIURFA): BDP 'li belediye başkanı İsmail Arslan'ın 755 oy farkla başkanlığı Ak Parti adayı Menderes Atilla'ya kaptırması ilçede gerginliğe yol açtı. Seçimlerde usulsüzlük yapıldığını öne süren BDP'liler İlçe Seçim Kurulu'na itiraz ederken, yüzlerce BDP üyesi de Kaymakamlık önünde oturma eylemi başlattı.


İSTANBUL: AK Partı 30 Mart 2014 yerel seçim sonuçlarıyla ilgili İstanbulKartal'da itirazda bulundu. . Grup Başkanvekili Belma Satır, milletvekilleriErol Kaya ve Metin Külünk İlçe Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesi vermeye geldi. Ak Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, "325 sandığa itiraz etmiş bulunuyoruz. Bir kısım oy sandıkları vaktinden önce açılıp, bazı düzeltmeler yapılmıştır. Bir kısım seçmene eksik oy pusulası verildiği bize bildirilmiştir" dedi.

Üsküdar'da ise resmi olmayan sonuçlara göre az bir farkla seçimi kaybedenCHP, sonuçlara itiraz etmeye hazırlanıyor.

ADANA: Ak Parti, yüzde 1.7 oranında oy farkıyla kaybettiği AdanaBüyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde birçok sandığın yeniden sayılması için itirazda bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da, MHP 'liHüseyin Sözlü'nün Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandığı seçimlerle ilgili itirazlarıyla ilgili gelişmeleri izlemek için Adana'ya geldi. AdanaBüyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini MHP 410 bin 370 oyla kazanırken,Ak Parti'nin oyu ise 390 bin 132 oldu.

İZMİR: CHP Selçuk, Torbalı, Kemalpaşa ve Menderes ilçelerinde, Ak Partiise Bayındır ve Karabağlar ilçesinde seçim sonuçlarına itiraz etti. Ak Parti il teşkilatı yöneticileri ve avukatları ise Bayındır ile Karabağlar'da ilçe seçim kuruluna itirazda bulundu.

 

GEVAŞ (Van): Yerel seçim sonuçlarına göre Ak Parti adayı Sinan Hakan'ın 7 oy farkla kazanmasına BDP'liler itiraz etti. İlçedeki 78 sandıktan Ak PartiAdayı Sinan Hakan'a 6461, BDP adayı Basri Aslan'a ise 6454 oy çıktı. Bunun üzerine İlçe Seçim Kurulu'na BDP'nin yaptığı itiraz üzerine sandıkların yeniden sayılmasına karar verildi.

YALOVA: İl Seçim Kurulu Müdürü Ali Karadağ Yalova'da belediye başkanlığı seçimlerini 1 oy fark ile Ak Parti'nin kazandığını duyurdu. Bunun ardındanCHP ve Ak Parti sonuçlara karşılıklı itirazlarda bulundu. CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, birleştirilme tutanaklarında hata yapıldığını savundu. Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun ise "Biz 1 oyla geçtik. Şu anda hala geçerli olan oŞu anki bizim hesabımıza göre, yaptığımız son incelemeye göre bizim aldığımız oyları başka partiye gitmesiyle arada 106 oyluk bir fark var. Bize göre 106 oyla seçimin galibiyiz öndeyiz" dedi.

KÜTAHYA: AK Parti adayı Kamil Saraçoğlu'nu resmi olmayan sonuçlara göre Kütahya Belediye MHP kanadında 5 bin 178 geçersiz oy kullanılması ve bir sandığın açılmaması üzerine MHP adayı Prof. Dr. Alim Işık, seçime itiraz edeceklerini ve sayım işlemlerinin yeniden yapılmasını talep edeceklerini ifade etti.

ANTALYA: CHP, il genelinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kullanılan oyların tamamının yeniden sayımı için 19 ilçenin ilçe seçim kurulları ve İl Seçim Kurulu'na yarın itiraz edecek. Seçim günü akşamı Kepez 2 İlçe Seçim Kurulu'nda iki parti arasında yaşanan tartışmanın ardından CHP Antalya İl Başkanlığı'nda avukatlardan bir komisyon oluşturuldu. Komisyon üyeleri birleştirme tutanakları olmadan oyların sisteme girişinin yapıldığı gibi çeşitli usulsüzlükler olduğu gerekçesiyle yapılacak itirazlarda, il genelinde büyükşehir belediye başkanlığı için kullanılan tüm oyların yeniden sayımını isteyecek.

 

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  ‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık