Ana Sayfa Dünya “911 km’lik sınırın PYD’nin eline geçmesini kabul edemeyiz”

“911 km’lik sınırın PYD’nin eline geçmesini kabul edemeyiz”

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cerablus’la ilgili konuştu, “Cerablus hattındaki gelişmeler ulusal güvenlik meselesidir. 911 km’lik sınırın PYD’nin eline geçmesi Türkiye’nin kabul edebileceği bir şey değildir” dedi. Kurtulmuş, Rusya’nın İncirlik Üssü’nü kullanmasının mümkün olmadığını da söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Ağustos 2016 Çarşamba 07:24
“911 km’lik sınırın PYD’nin eline geçmesini kabul edemeyiz”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ‘Cerablus operasyonu’ tartışmaları ve Rusya’nın İncirlik Üssü’nü kullanacağı yönündeki iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

NTV’de konuşan Kurtulmuş, “Cerablus hattındaki gelişmeler ulusal güvenlik meselesidir. 911 km’lik sınırın bir tek örgütün eline, PYD’nin eline geçmesi Türkiye’nin kabul edebileceği bir şey değildir” dedi.

 

Kurtulmuş, Rusya’nın İncirlik Üssü’nü kullanmasının ise mümkün olmadığını söyledi.

 

Kurtulmuş’un bu iki başlık hakkındaki konuşması şu şekilde:

Cerablus

“Cerablus hattındaki gelişmeler ulusal güvenlik meselesidir. 911 km’lik sınırın bir tek örgütün eline, PYD’nin eline geçmesi Türkiye’nin kabul edebileceği bir şey değildir. Türkiye topraklarına atılan füzeler bizi rahatsız ediyor. Türkiye sınırın ötesindeki bu gelişmeleri yakinen takip ediyor. Bunu ulusal güvenlik meselesi olarak görüyoruz. Buradaki gelişmeleri Suriye’nin toprak bütünlüğü olarak ele alıyoruz.

 

“Suriye’nin toprak bütünlüğünü ortadan kaldıracak, iki ya da üç farklı devlet yapılanmasının ortaya çıkmasının artık son hazırlıkları anlamına gelecek gelişmelere Türkiye seyirci kalmayacağını ifade ediyor. Çok yakinen takip ediyoruz, anbean takip ediyoruz.

 

“Bizim başından beri söylediğimiz Cerablus’un IŞİD’in elinde olması kabul edilebilir değildir. IŞİD üretilmiş bir örgüttür. Suriye’nin kuzeyinde diğer unsurlar da var. Bu etnik kültürel zenginliğin devam etmesinden yanayız. Cerablus’un IŞİD’den alınması, Musul’un IŞİD’den alınması konusunda Türkiye uluslararası toplum ve koalisyonla işbirliği halinde çalışıyor.

 

“Güvenli bölge meselesini tekrar gözden geçirmek lazım. Suriye’de uzun bir süredir devam edecek vekalet savaşı dönemi vardı. ABD ve Rusya bu vekalet savaşlarını sürdürürse birbirleriyle savaşacak noktaya geldiler. Dolayısıyla hiçbir gücün Ortadoğu ve Suriye üzerinde birbirleriyle savaşacağını sanmıyoruz.”

 

İncirlik Üssü

 

“İncirlik’in Rusya’nın kullanımına açılması söz konusu olamaz, çünkü bu bir NATO üssüdür. Nasıl gündeme geldiğini bilmiyorum. Rusya NATO üyesi olmadığı için Rusya’nın burayı kullanması mümkün değildir.”

 

(KAYNAK:İMC)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli yas ilan edildi

Milli yas ilan edildi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star